Ranking cytowań i informacji w czerwcu 2016

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (3)

Dzienniki ogólnopolskie

W czerwcu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (248). Publicyści często odwoływali się do artykułu „Tajny agent Macierewicza” nt. niejasnych powiązań Antoniego Macierewicza szefa MON-u z agentem SB Robertem Luśnią. Drugie miejsce zajęła Rzeczypospolita (137), a na trzecim uplasował się Fakt (118). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (65), Przegląd Sportowy (57),
Dziennik Gazeta Prawna (41), Nasz Dziennik, Gazeta Polska Codziennie i Puls Biznesu (po 18), Polska The Times (16) i Parkiet (8).

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (5)

Dzienniki regionalne

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasowała się Gazeta Olsztyńska (20).  Drugie miejsce należało do Gazety Wrocławskiej (14), a trzecie do Głosu Wielkopolskiego (11).

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (6)

Tygodniki ogólnopolskie

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (105), na drugim Newsweek Polska (89), a na trzecim Do Rzeczy (85). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polityki (49).

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (4)

Dzienniki regionalne

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Olsztyńska (40), na drugim Głos Wielkopolski (33), a na trzecim Dziennik Polski (33). Najwięcej informacji (22) pojawiło się na temat Głosu Wielkopolskiego.

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (3)

Dzienniki ogólnopolskie

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (399). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (198), a na trzecim Fakt (127). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (151).

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (2)

Tygodniki ogólnopolskie

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazł się Do Rzeczy (64). Często cytowano fragment wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, który ukazał się pod koniec maja. Prezes PiS zapowiadał, że jeśli komisja „pójdzie na ostro”, czyli wyśle do Warszawy niekorzystną opinię o stanie polskiej praworządności, Polska zaskarży całą procedurę, wszczętą wobec niej do ETS (Europejski Trybunał Sprawiedliwości). Drugie miejsce w naszym rankingu zajął tygodnik Newsweek Polska (62), a trzecie  Polityka (56).

Ranking cytowań i informacji czerwiec 2016 (1)

Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych (lista poniżej). Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 30 czerwca 2016 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita) czy Polska (zamiast: Polska The Times), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się zamiennie np. Głos Wielkopolski lub Polska Głos Wielkopolski.

Cytowania i/lub informacje danego tytułu w tymże nie były uwzględnione w raporcie. Do sumy cytowań i/lub informacji nie zostały także wliczone wzajemne cytowania i/lub informacje między następującymi grupami tytułów*:

  • Gazeta Wyborcza, pl;
  • Fakt, Newsweek Polska, Przegląd Sportowy;
  • Rzeczpospolita, Parkiet;
  • Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska;
  • Polska The Times, Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, Dziennik Zachodni, Gazeta Krakowska, Gazeta Wrocławska, Głos Wielkopolski, Kurier Lubelski, Dziennik Polski, Express Ilustrowany, Nasze Miasto;
  • Echo Dnia, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Lubuska, Gazeta Pomorska, Gazeta Współczesna, Głos – Dziennik Pomorza, Kurier Poranny, Nowa Trybuna Opolska;
  • Express Bydgoski, Nowości;
  • Gazeta Olsztyńska, Dziennik Elbląski;
  • Wprost, Do Rzeczy.

*tytuły pogrupowano głównie na podstawie ich przynależności do tej samej grupy medialnej

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.

Jako cytowanie zaliczono wszystkie artykuły, które bezpośrednio cytowały i odwoływały się do artykułów umieszczonych w badanych mediach.

Klasyfikacja przebiegała m.in. na podstawie takich sformułowań jak:

  • Fakt pisze, informuje, itp.;
  • X w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział;
  • Według Gazety Wyborczej;

lub przytoczenia fragmentu tekstu w cudzysłowie czy podania źródła informacji – często w nawiasie, np. (Fakt, 14.01.2016). Jako informację potraktowano wszystkie inne wzmianki, w których była mowa o badanym źródle, m.in. rankingi sprzedaży.