Apple wprowadza CarPlay: sprytniejszy, bezpieczniejszy i fajniejszy sposób używania iPhone’a w samochodzie

Apple Sklep

Czołowi producenci samochodów wprowadzają do swoich modeli rozwiązanie CarPlay, dzięki któremu iPhone’a używa się w samochodzie inteligentniej, bezpieczniej i ciekawiej. CarPlay oferuje użytkownikom iPhone’a fantastycznie intuicyjne sposoby nawiązywania połączeń, korzystania z Map, słuchania muzyki i czytania wiadomości — zwykle wystarczy do tego jedno słowo lub dotknięcie. Użytkownik może łatwo sterować funkcjami CarPlay z samochodowego systemu multimedialnego lub po prostu nacisnąć i przytrzymać przycisk sterowania głosowego na kierownicy, by aktywować Siri — ani na chwilę nie rozpraszając przy tym swojej uwagi. Już w tym tygodniu czekają nas premiery CarPlay w samochodach Ferrari, Mercedes-Benz i Volvo, a wyposażanie swoich modeli w CarPlay planują również firmy BMW Group, Ford, General Motors, Honda, Hyundai Motor Company, Jaguar Land Rover, Kia Motors, Mitsubishi Motors, Nissan Motor Company, PSA Peugeot Citroën, Subaru, Suzuki i Toyota Motor Corp.

„CarPlay to system zaprojektowany od podstaw w taki sposób, by stworzyć kierowcom idealne warunki do korzystania z potencjału iPhone’a w samochodzie”, powiedział Greg Joswiak, wiceprezes Apple ds. marketingu iPhone’a i produktów iOS. „Użytkownicy iPhone’ów chcą mieć swoje materiały zawsze w zasięgu dłoni, a dzięki CarPlay iPhone’a można używać w samochodzie tak, by w jak najmniejszym stopniu rozpraszało to uwagę osoby kierującej. CarPlay po premierze w Genewie trafi do samochodów oferowanych przez plejadę czołowych producentów z branży motoryzacyjnej”.

Apple od ponad dziesięciu lat angażuje się w integrację elektroniki użytkowej z systemami samochodowymi. CarPlay to system głęboko przemyślany i komfortowy, dzięki któremu kierowca może skupić się na prowadzeniu, a jednocześnie w pełni korzystać z potencjału iPhone’a.

Gdy iPhone połączy się z pojazdem za pośrednictwem CarPlay, takie czynności, jak dostęp do kontaktów, nawiązywanie połączeń, oddzwanianie i odsłuchiwanie poczty głosowej, można łatwo realizować z pomocą Siri. Jeśli nadejdzie wiadomość lub powiadomienie, dzięki Siri i obsłudze głosowej kierowca będzie mógł zareagować bez odrywania wzroku od drogi, na przykład polecić odczytanie wiadomości na głos, podyktować odpowiedź lub po prostu zadzwonić.

CarPlay sprawia, że jazda z pomocą Map jest bardziej intuicyjna — na przykład cele podróży przewidywane są na podstawie niedawno odbytych podróży, w oparciu o kontakty, mejle i SMS-y, a kierowca ma do dyspozycji wskazówki dojazdu, informacje o ruchu drogowym i przewidywanym czasie dotarcia na miejsce. Można też po prostu poprosić Siri o poprowadzenie do celu. Wskazówki wypowiadane przez Siri będą na bieżąco synchronizowane z Mapami wyświetlanymi na multimedialnym ekranie samochodu.

Dzięki CarPlay kierowca ma nieskrępowany dostęp do swojej kolekcji muzyki, podcastów i audiobooków. Można wygodnie nawigować po multimediach za pośrednictwem systemu samochodowego albo po prostu poprosić Siri o zagranie tego, co chce się usłyszeć. CarPlay współpracuje także z wybranymi aplikacjami audio innych firm, takimi jak Spotify i iHeartRadio, a zatem podczas jazdy można swobodnie słuchać ulubionego radia lub transmisji sportowej przez aplikację.

Ceny i dostępność
System Apple CarPlay jest dostępny jako uaktualnienie iOS 7 i działa z iPhone’ami wyposażonymi w złącze Lightning, w tym z modelami iPhone 5s, iPhone 5c i iPhone 5. System CarPlay będzie dostępny w wybranych modelach samochodów dostarczanych klientom w roku 2014.