Apteki tylko dla farmaceutów – Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę

Pałac Prezydencki Warszawa

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał dzisiaj nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym, zgodnie z którą apteki będą mogli prowadzić tylko farmaceuci, a ekspansja sieci aptekarskich zostanie znacznie ograniczona. Prawnicy podkreślają, że ustawa może być niekonstytucyjna, a najwięcej stracą na niej pacjenci.

Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu 30 dni od jej ogłoszenia. Prezydent miał czas na jej podpisanie do wtorku 16 maja. W piątek w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządu aptekarskiego, popierającego rozwiązania przewidziane w nowych przepisach. Jednak jeszcze kilka dni temu opozycja apelowała do Andrzeja Dudy o zawetowanie tej nowelizacji. Posłowie Nowoczesnej podkreślali, że ustawa nosi znamiona lobbingowej, może ograniczyć dostępność leków, bo aptek będzie mniej, a także sprawi, że medykamenty będą droższe. Sieci farmaceutyczne, których rozwój zostanie zahamowany, są w stanie wynegocjować z hurtowniami niższe marże, dzięki czemu leki OTC można w nich kupić taniej nawet o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent.

– Zmiany, które wprowadza nowelizacja prawa farmaceutycznego, uderzą w apteki, które nie są prowadzone przez farmaceutów, bo spowodują ich stopniową likwidację. Stracą na tym również firmy aptekarskie, które mają więcej niż cztery placówki, bo nie będą się mogły rozwijać. Większość z nich podjęła duże zobowiązania finansowe na stworzenie swoich sieci. To może spowodować ich niewypłacalność i bankructwo – uważa Małgorzata Anismowicz, prezes kancelarii PMR Restrukturyzacje SA.