Bańka spekulacyjna na kryptowalutach dobiega końca

0
banka-spekulacyjna-na-kryptowalutach-dobiega-konca.jpg

Kilkanaście godzin temu ludowy Bank Chin doprowadził do mocnej wyprzedaży kryptowalut. Wystarczyło, że ogłosił iż organizowanie zbiórek crowdfundingowych opartych o cyfrowe tokeny jest nielegalne.

Chiny już nieraz starały się zwalczyć szalone wzrosty Bitcoina, ale nieskutecznie. Tym razem tak samo, wyprzedaż kryptowalut wyhamowała ale czy możemy liczyć na dalsze wzrosty? Prawdopodobnie tak, ponieważ bańki spekulacyjne zawsze przybierają olbrzymie rozmiary, tak aby każdy dał się nabrać na nieustanne wzrosty.

Podsumowanie rynku kryptowalut od 2013 roku

Podsumowanie rynku kryptowalut od 2013 roku

Źródło: Visualcapitalist.com

Od 2013 roku przybywa ilość nowych walut cyfrowych, tak samo jak rośnie ich kapitalizacja. W 2013 roku kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosiła 1.5 miliarda USD, podzielona była na 8 walut cyfrowych. Główną walutą był Bitcoin z 92.5 procentowym udziałem w całym rynku. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, iż obecna kapitalizacja wynosi 177 miliardów USD, rynek dzielony jest między 392 kryptowaluty, natomiast udział w rynku Bitcoina spadł do 45 procent i nadal powinien spadać.

Kryptowaluty – czy to jest bańka spekulacyjna?

Według danych infation.us spada ilość transakcji dokonywanych za pomocą Bitcoina, co jest bardzo negatywnym sygnałem świadczącym o tym, że instrument służy już wyłącznie do spekulacji a nie do wymiany handlowej.

Bitcoin Price vs Weekly Bitcoin Transactions

Bitcoin Price vs Weekly Bitcoin Transactions

Źródło: Inflation.us

Na powyższym wykresie zobrazowana cenę Bitcoina (linia żółta) na tle ilości dokonanych transakcji w jednym tygodniu. Od 2014 rosła ilość transakcji rozliczana w kryptowalucie, tak samo jak i jej cena. Aczkolwiek w ostateczności sytuacja ulegał zmianie, cena Bitcoina powędrowała na północ a ilość transakcji spadła. Głównym wyjaśnieniem tego zjawiska jest cena kryptowalu, który jest już zbyt wysoka.

Bitcoin – analiza techniczna

Od lipca bieżącego roku notowania BTCUSD poruszają się w kanale wzrostowym. Po doniesieniach z Chin kurs BTC spadł na dzienne wsparcie 4300-4465. Powstający Pin Bar świadczy o obronie wsparcia i kontynuacji wzrostów. Niemniej jednak jak pokazano wcześniej instrument ten został oderwany od swojej wartości dodanej dla społeczeństwa i stał się instrumentem spekulacyjnym.

Czytaj również:  Trudne czasy przed bitcoinem

Notowania BTCUSD

Notowania BTCUSD

Źródło: Admiral Markets

ETHUSD – analiza techniczna

Kolejna kryptowaluta, która została przeceniona. Notowania spoczęły na dolnej bandzie kanału wzrostowego. Sytuacja podobna jak na BTC, ale tutaj notowania zarysowały podwójny szczyt zapowiadający odwrócenie trendu.

Notowania ETHUSD

Notowania ETHUSD

Źródło: Admiral Markets

Przed odwróceniem trendu wzrostowego i pęknięciem bańki spekulacyjnej waluta niedźwiedzie muszą pokonać dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Jeżeli to się stanie, to otworzą sobie drogę do poziomu 132 USD.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych