Hashrate – jakie ma znaczenie w procesie wydobywania kryptowalut?

Programista IT

W przypadku wydobywania kryptowalut hashrate ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dochodów. Każdy z wydobywających kryptowaluty, w zależności od używanego sprzętu, będzie posiadać określoną moc obliczeniową, powszechnie określaną jako hashrate, a zysk jaki uzyska będzie zależał od tego co wydobędzie.

Hashrate to współczynnik szybkości mieszania, który mierzy z jaką siłą działa maszyna wydobywającego kryptowaluty. W szczególności mierzy liczbę przypadków, w których funkcja skrótu może być obliczana na sekundę. Oczekiwany zysk wydobywającego kryptowaluty jest wprost proporcjonalny do szybkości mieszania. Po pierwsze, funkcja mieszania przyjmuje dane wejściowe o dowolnej długości i wytwarza wyjście o określonej długości. W przypadku Bitcoin stosuje się funkcję skrótu SHA256. Funkcje hashowania są deterministyczne, tzn. że takie same dane wejściowe zawsze generują to samo. Ale są one zaprojektowane jako nieprzewidywalne, w tym sensie, że jeśli chce się  znaleźć dane wejściowe, które zawierają bajty do określonego pliku wyjściowego, najlepszym sposobem jest spróbowanie wielu losowych wejść, dopóki jedno z nich nie zadziała. Jeśli zostanie znaleziona bardziej efektywna metoda, funkcja skrótu zostanie uznana za zepsutą i trzeba ją będzie wówczas wymienić.

Aby wydobywać przykładowo Bitcoiny, wydobywający muszą znaleźć dane, które zawierają listę wszystkich ostatnich transakcji, które muszą zostać zweryfikowane, a ich hash jest mniejszy niż określona wartość. (Ta wartość jest okresowo zmieniana, aby zmienić trudność.)

Gdy wydobywający znajdzie taką wartość, emituje ją. Zestaw zawieranych transakcji jest obecnie sprawdzany, a ten zestaw staje się następnym blokiem w łańcuchu blokowym Bitcoina. Górnik otrzymuje nagrodę za swój wkład obliczeniowy do obsługi protokołu kryptowalutowego.

Ponieważ jedynym sposobem na znalezienie takiej wartości i zarabianie na nagrodę jest brutalnie szybkie wyszukiwanie, szybszy sprzęt został opracowany w celu szybkiego obliczania funkcji skrótu SHA256. Szybkość haszy to liczba razy, jaką funkcję można obliczyć na sekundę. Niektóre maszyny mogą teraz obliczać tryliony tych haseł na sekundę. Współczynnik mieszania jest jednostką miary mocy przetwarzania sieci Bitcoin. Sieć Bitcoin musi przeprowadzać intensywne operacje matematyczne i kryptograficzne w celach bezpieczeństwa. Na przykład, gdy sieć osiągnie szybkość mieszania wynoszącą 10 t/s, oznacza to, że może ona wynieść 10 bilionów obliczeń na sekundę.

Można by porównywać haszowanie do uzyskiwania odpowiedzi od polityków. Informacje, które im podajesz są jasne i zrozumiałe, a dostarczone przez nich dane wyglądają jak przypadkowy strumień słów.

Wydobywający konkurują, aby wygrać prawo do wydobycia bloku transakcji i zarobić nagrodę blokową, która może obejmować nowo generowane monety i opłaty z każdej transakcji, które zawierają się w obrębie bloku. Konkurs wymaga, aby wydobywający wykonali stosunkowo proste obliczenia, z wykorzystaniem algorytmu mieszania. Za każdym razem, gdy wykonują obliczenia, powstaje pojedynczy hash, a dane wyjściowe są porównywane z wartością docelową ustaloną przez sieć. Jeśli wartość jest mniejsza niż docelowa, wydobywający uzyskuje prawo do kopiowania tego bloku, ale jeśli jest wyższy, muszą nadal obliczyć więcej hashy. Wartość docelowa jest korygowana przez sieć w celu utrzymania średniej wielkości bloku przy odpowiedniej wartości docelowej.
Współczynnik hashrate jest miarą tego, jak wiele obliczeń pracy jest wykonywane przez wszystkich wydobywających uczestniczących w sieci. Jest to mierzone w kategoriach mieszania na sekundę, ale ponieważ np. duża liczba tych obliczeń jest bardziej powszechna, aby zobaczyć wartości w większych jednostkach, używa się np. Gigahashe na sekundę (GHS) lub Terrahashe na sekundę (THS).

Szybkość haszowania jest jednym z najważniejszych czynników w procesie wydobywania kryptowalut i jest to bezpośredni wskaźnik mocy wydobywającego. Wyższa szybkość mieszania jest zawsze pożądana podczas kopiowania, ponieważ zwiększa możliwość znalezienia następnego bloku. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej w ciągu ostatnich kilku lat stanowiło jedno z największych wyzwań dla profesjonalistów branży.

Hashrate różni się w zależności od tego jak bardzo wydajne są karty graficzne, których używa się w procesie wydobywania i są miarą preferencji wydobywającego, który określa jaki hashrate chce mieć, bowiem od tego będzie zależeć głównie ile kryptowaluty wydobędzie w określonym czasie.

I tak dla poszczególnych najczęściej używanych obecnie kart graficznych, hashrate kształtują się w następujący sposób:

  • GeForce GTX 1070 – Hash Rate: 27 mh/s,
  • AMD Radeon RX 580 – Hash Rate: 26 mh/s,
  • AMD Radeon RX 480 – Hash Rate: 24 mh/s,
  • AMD Radeon RX 470 – Hash Rate: 23 mh/s,
  • R9 Nano – Hash Rate: 28.5 mh/s,
  • R9 Fury X – Hash Rate: 30 mh/s,
  • R9 290 – Hash Rate: 23 mh/s,
  • R9 380 – Hash Rate: 22 mh/s,
  • AMD HD 7990 – Hast Rate: 40 mh/s.

Hashrate ma szczególne znaczenie zarówno w handlu, jak i wycenie kryptowalut, przy wzroście kursu wymiany krypto-walutowej, a także przyczyniając się do zahamowania wydobywczego, co ma tendencję do opóźnienia, podczas gdy jest to proporcjonalne do wielkości zmian kursów, które są ze sobą powiązane. Jako wydobywający kryptowalutę twój zysk będzie w końcu zależeć od tego, ile mocy haszowej możesz wnieść do sieci. Załóżmy, że twój hashrate pozostanie niezmienny, a wzrasta całkowita moc wydobywcza w sieci, to jej moc uprzemysłowienia spadnie w stosunku do sieci.

Im więcej jest hashrate w danej sieci, tym mniejsza jest rentowność dla pojedynczego wydobywającego. Kiedy wydobywający zrozumie mechanizmy procesu wydobywczego i znaczenie posiadania wystarczająco szybkiego tworzenia dochodów, następne pytanie będzie dotyczyło którą kryptowalutę wydobywający pragnie kopać – tłumaczy Michał Kwieciński, CEO/Advisor w CCG Mining, spółce technologicznej, która oferuje między innymi możliwość zakupu hashrate contracts na wydobywanie określonych kryptowalut.

Wzrost Hashrate 

Najważniejszym punktem danych w technologii blockchain jest haszowanie sieci. Zasadniczo hashrates opisuje, ile mocy obliczeniowej jest wykorzystywanej w  sieci przez użytkowników na całym świecie. Powód, dla którego minerzy wykonują stałe obliczenia, polega na tym, że stwarza to im szanse na czerpanie korzyści z otwarcia bloku. Nagroda za otwarcie bloku uprawnia ich do: nowo wydobywanych monet i dokonywania opłat za transakcje.

Obydwa z nich są zazwyczaj wypłacane z każdego nowego bloku, który w przypadku Bitcoina wynosi około 9 minut. To wynagradza wydobywającym ich dowód pracy, co sygnalizuje, że rzeczywiste prace i zasoby, takie jak energia elektryczna, zostały włożone w sieć Bitcoin. Gdyby Bitcoiny lub jakąkolwiek inną kryptowalutę wydobywał tylko 1 komputer, wówczas ten wydobywający będzie kontrolował 100% hashrate. Jednak, ponieważ Bitcoin i inne kryptowaluty stały się bardzo cenne na rynku, wielu innych wydobywających i basenów wydobywczych na całym świecie przyłączyło się do tej zabawy, w poszukiwaniu zarobienia tych Bitcoinów w ramach nagrody za otwarcie bloku. Jest to jeden z powodów, dla których mówi się, że Bitcoin jest zdecentralizowany.

Hashrate
Źródło: https://cryptovoices.com

Ponieważ coraz więcej wydobywających rywalizuje o nagrodę z bloków, wzrasta liczba planowanych obliczeń i trudności w tworzeniu nowych bloków.

Pierwszy trend jest stosunkowo prosty, jest to roczna stopa migracji wzrostu (w kolorze niebieskim). Druga stopa wzrostu (przedstawiona na biało) jest trochę mniej czytelna, ale znacznie bardziej znacząca. Wysiłek jaki trzeba włożyć w obliczenie rocznej stopy wzrostu jest bardzo ważnym krokiem w zrozumieniu, jak szybko coś się rozwija. Korzystamy z tej stopy wzrostu dla określenia np.: populacji czy stóp procentowych i nie jest zwykłą średnią stawką.

Lepiej jest stosować się do trendów mocy, a nie tendencji liniowych. Wzrost Hashrate jest zdecydowanie trendem. To, co pokazano powyżej, to jest CAGR życia: wykładnicza, roczna stopa wzrostu mocy haszowania w sieci, oparta na całym trendzie życia na podstawie jego codziennego zrzutu. W porównaniu z niemal wszystkimi innymi zmiennymi w gospodarce światowej  jak choćby wzrost PKB, wzrost liczby ludności, wzrost inflacji, wzrost cen czy wzrost użytkowników, ta skomplikowana tendencja jest niewiarygodnie dużą liczbą.