Branża handlowa największym pracodawcą w CEE. Największe obroty generują branże motoryzacyjna i transportowa

0

Branża handlowa jest największym pracodawcą w Europie Środkowo-Wschodniej, jak wynika z najnowszej edycji rankingu TOP 500 CEE, przygotowanym przez Coface. W 2016 r. zyski branży wzrosły o ponad 20 proc.

W 2016 roku 500 największych firm ujętych w całym rankingu wygenerowało 580 miliardów euro obrotów (co oznacza niewielki spadek o 0,6 proc.) i doświadczyło spadku zysku netto (o 3,1%) do 26,3 miliarda euro. W przeciwieństwie do spadku obrotów i zysku netto, nastąpił dynamiczny wzrost zatrudnienia.

Przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu zatrudniały 4,5 proc. całkowitej siły roboczej w Europie Środkowo-Wschodniej, co oznacza wzrost o 3,9 proc. do 2,24 miliona osób. Największym pracodawcą jest właśnie branża handlowa.

Pozycję lidera w tegorocznej edycji rankingu Coface TOP 500 CEE przejął sektor motoryzacyjny, którego obroty wyniosły 128 miliardów euro. W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano spowolnienie w sektorze paliw i chemii, który wcześniej dominował w rankingu.

W UE liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wzrosła o prawie 7 proc. Ten wyższy popyt miał pozytywny wpływ na sytuację producentów samochodów, którzy zlokalizowani są głównie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Producenci samochodów oraz producenci podzespołów i części zamiennych w regionie zwiększyli swoje moce produkcyjne na rzecz Europy Zachodniej, głównego kierunku eksportu krajów regionu CEE. W 2016 roku ponad 20 proc., czyli 102 firmy z 500 zakwalifikowanych do rankingu to przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego w Europie środkowo-Wschodniej. W 2015 roku stanowiły one zaledwie 17 proc. Ich przychody wzrosły o 8,6 proc., a zysk netto o 6,8 proc. Jest to rezultat bardzo korzystnego otoczenia gospodarczego i rosnącego popytu.

– Motoryzacja stała się siłą napędową gospodarek państw Europy Środkowo-Wschodniej – mówi w rozmowie z MarketNews24 główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.

Czytaj również:  Przyszłość elektronicznego systemu poboru opłat drogowych pod znakiem zapytania. Przekazanie go do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego może być ryzykowne