Branża SSC/BPO masowo zatrudnia młodych, ale czy uderzy w nią demografia?

0

Od 2013 roku liczba osób zatrudnionych w zagranicznych centrach usług wspólnych w Polsce wzrosła o 40% i wynosi obecnie ponad 210 tysięcy pracowników. Tempo wzrostu zarobków w tej branży jest dwukrotnie szybsze niż w całej gospodarce i wynosi 7%, przy średnim wynagrodzeniu na poziomie 5562 zł brutto – wynika z Raportu Płacowego Antal. Chłonąc znających języki obce młodych specjalistów, outsourcing wydrenował nawet zespoły prestiżowych firm konsultingowych i nadal rośnie w siłę. Czy rynek pracy zapewni mu wystarczającą liczbę kandydatów? Eksperci Work Service ryzyko widzą w demografii – w ciągu dekady ubędzie nam 500 tysięcy osób w wieku 19-25 lat. Po stronie szans wskazują możliwość przyciągania młodych obcokrajowców.

Outsourcing i centra usług wspólnych, czyli tzw. SSC/BPO, to w tej chwili jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się branż w Polsce. Coraz więcej inwestorów właśnie w naszym kraju realizuje działania z zakresu księgowości, IT i obsługi klienta. Według danych ABSL w 2016 roku działało w Polsce takich centrów 936.

Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla branży SSC/BPO. Do Polski przenoszone są coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe. O dynamicznym rozwoju branży najlepiej świadczy fakt, że coraz częściej globalni gracze już obecni na polskim rynku decydują się na otwarcie kolejnych centrów. Według szacunków w 2020 roku w centrach usług wspólnych będzie pracować 300 tys. osób. To sprawia, że pracodawcy intensywnie szukają nowych pracowników i starają się ich  przyciągać coraz lepszymi warunkami zatrudnienia  – mówi Daria Stefańska, menedżer zespołu SSC/BPO w Antal.

Według Raportu Płacowego Antal 2016 średnie wynagrodzenie na umowie o pracę w sektorze SSC/BPO wyniosło 5562 PLN brutto i było o ponad 350 złotych wyższe niż rok wcześniej. Wzrost płac to między innymi efekt konkurencji. Żeby jednak ją utrzymać w następnych latach, branża będzie potrzebować rzeszy nowych pracowników.

Czytaj również:  Kraków, Katowice i Poznań w TOP10 najbardziej rozwijających się centrów technologicznych w Europie
Przykładowe wynagrodzenie na wybranych stanowiskach w sektorze SSC/BPO dla kandydatów mających 2-3 lata doświadczenia we wskazanym obszarze  
Stanowisko (obszar) Miesięczne wynagrodzenie brutto PLN (umowa o pracę)  
Specjalista ds. zatrudnienia (zarządzanie zasobami ludzkimi) 4500-6500  
Księgowy funduszy inwestycyjnych (bankowość) 5000-6500  
Specjalista ds. obsługi klienta (wsparcie techniczne) 5000-7000  
Analityk w departamencie skarbu (finanse i księgowość) 5500-7000  
Kupiec (zakupy i logistyka) 6000-9000  
Ostateczne wynagrodzenie zależy także od znajomości wybranego języka obcego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację biznesową oraz lokalizacji.  
Źródło: Raport Płacowy Antal 2016  

 

Języki przepustką do kariery