Chiński import 36% w górę. Spadki ropy

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Dobre dane z Niemiec nie uratowały euro przed kolejnymi spadkami. Chińczycy pokazali jeden z tych odczytów makroekonomicznych, w które ciężko uwierzyć. Rosnące zapasy ropy obniżają jej cenę.

Dane z Niemiec

Poznaliśmy wzrost niemieckiego eksportu za 2017 rok. Wzrósł on o 6,3%. Import z kolei rósł nawet szybciej bo o 8,3%. Oznacza to, że nadwyżka handlowa uległa w zeszłym roku skurczeniu. Dane te spowodowały krótkotrwałe umocnienie się euro. Po chwili jednak powróciliśmy do spadków. Dlaczego europejska waluta traci? Inwestorzy reagują na informację o kolacji CDU/CSU z SPD. Dotychczas oczywistym było, że finansami kierować będą zwycięzcy wyborów. Tak się jednak nie stało i teka ministra finansów trafiła w ręce SPD. Podział stanowisk ogólnie uważany jest za korzystny dla socjaldemokratów, którzy zwyczajowo cieszą się mniejszą sympatią inwestorów.

Dobre dane z Chin

Odczyty gospodarcze z państwa środka zawsze budziły spore wątpliwości.  Wzrost eksportu o 11,1% jest imponujący, ale biorąc pod uwagę oczekiwania na 9,6% nie jest wcale tak odległy od oczekiwań. Zdziwienie budzi natomiast import. Oczekiwania były co prawda wyższe bo 9,8%. Realizacja natomiast to aż 36,9%. Mowa o imporcie w dolarach, w juanach jest to w dalszym ciągu ponad 30%. Analitycy wskazują, że to efekt słabszego grudnia, wzrostu popytu na drożejącą ropę i przesunięcia świąt noworocznych wedle tamtejszego kalendarza. W mediach analitycy zwracają uwagę, że rząd zapowiada próbę walki z umacniającym się juanem.

Spadki na rynku ropy

Wczoraj czarne złoto straciło na wartości około 2 dolarów na baryłce. Powodem były większe od oczekiwań zapasów. Co prawda zapasy samej ropy nie były aż tak duże, ale znacznie powyżej oczekiwań znajduje się w magazynach zarówno benzyny jak i destylatów. To te informacje spowodowały ruch w dół. Wraz z ropą w dół poszedł również rosyjski rubel.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:00 – Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl