Chiny dyktują warunki na światowym rynku wieprzowiny; niskie ceny cukru

mięso żywność

Zboża: Ceny rzepaku na rynku krajowym kontynuują tendencję spadkową pod wpływem taniejących olejów. Jedną z przyczyn spadków jest nasilający się import biodiesla z Argentyny. Niska jest również dynamika cen zbóż w Polsce, choć w kierunku wzrostów cen kukurydzy oddziałują informacje o słabej produkcji w Ameryce Płd.

Mleko: Rola Polski na unijnym rynku mleka zwiększa się. W 2018 wzrost produkcji mleka w Polsce pod względem wolumenu będzie największy wśród krajów UE. Możliwy jest również dalszy wzrost eksportu – silnie wzrasta sprzedaż mleka płynnego do Chin.

Mięso: Na początku kwietnia Chiny wprowadziły dodatkowe cła na mrożoną wieprzowinę z USA. Może to krótkoterminowo wpłynąć na wzrost popytu na mięso z UE, choć oddziaływanie ceł w dłuższym okresie będzie prawdopodobnie ograniczone. W 2018 możliwy jest dalszy spadek popytu w Chinach, co będzie miało odzwierciedlenie w spadkach cen wieprzowiny w warunkach zwiększonej produkcji w UE.

Owoce i warzywa: Wysoki popyt na jabłka w UE sprawił, że istotnie zmieniła się struktura eksportu jabłek z Polski w sez. 2017/18. Mniejsza dostępność tych owoców przekłada się na wzrost zainteresowania innymi owocami. Do rekordowego poziomu wzrósł polski import bananów. Utrzymują się wysokie ceny warzyw korzeniowych, tanieją natomiast warzywa kapustne z uwagi na słaby popyt eksportowy.

Pozostałe:

Ceny cukru w Polsce w lutym osiągnęły najniższy poziom w ostatniej dekadzie. Z uwagi na niższą produkcję w 2018 w UE oraz w Brazylii możliwe jest odbicie cen w sez. 2018/19, choć wciąż pozostaną one na niskim poziomie.

Sytuacja finansowa branży przetwórstwa spożywczego pogorszyła się w 4q17. Decydujący wpływ miały gorsze wyniki branży przetwórstwa mlecznego (branża odnotowała stratę w 4q17), przetwórstwa owoców i warzyw, a także producentów cukru.ceny produktów rolnych marzec 2018

Źródło: PKO Bank Polski