Comeback USD uzależniony od mocnych danych

dolar usd

Najważniejsze wydarzenia na rynkach walutowych:

  • USD był wczoraj zasadniczo odporny. Z początku stracił na wartości, po czym para EUR/USD odbiła się ze zwiększoną siłą po próbie dotarcia do poziomu 1,1400 i po kolejnym mocnym odczycie liczby wniosków o zasiłki złożonych w danym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Jednak dzisiejszy amerykański raport w sprawie zatrudnienia oznacza ryzyko dwukierunkowe, w efekcie którego para EUR/USD może umocnić się powyżej poziomu 1,1500 lub zejść poniżej poziomu 1,1000 do końca przyszłego tygodnia.
  • Wydaje się, że pary EUR/JPY, EUR/USD i EUR/GBP podążają w tym samym kierunku, przy czym para EUR/JPY może być najbliższa taktycznemu odwróceniu w przypadku kontynuacji spadku.
  • Para EUR/NOK osiągnęła dno przedziału na poziomie 8,32 po tym, jak retoryka Norges Bank okazała się znacznie mniej umiarkowana, niż powszechnie przewidywano, a norweskie stopy krótkoterminowe gwałtownie wzrosły. Nie nastąpiła jednak szczególna kontynuacja w dół, ponieważ mocny USD spowodował lekki spadek cen ropy, a zatem obecnie należy obserwować poziom 8,32. Jeżeli się nie utrzyma, nie widać na horyzoncie żadnych istotnych poziomów aż do okolic poziomu 8,10.

EUR/USD w ujęciu czterogodzinnym

Wczoraj nastąpiło niewielkie odwrócenie, jednak nie oznacza to koniecznie interpretacji spadkowej. Pierwsze poziomy sugerujące przełamanie to rejony poniżej poziomu 1,1200, natomiast mocny raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych może spowodować ponowny squeeze i aprecjację. Zwróćmy uwagę na zachęcającą i niemal idealnie proporcjonalną formację fal Elliotta, która pojawiła się w połowie kwietnia.

USD/CAD

Para USD/CAD odnotowuje podwójne dno, mimo iż inwestorzy raczej nie podejmą szczególnych działań do czasu publikacji amerykańskiego i kanadyjskiego raportu w sprawie zatrudnienia, tj. do jutra. Pokonanie minimów na poziomie 1,1950 w przypadku słabego odczytu ze Stanów Zjednoczonych może oznaczać pełny test 200-dniowej średniej ruchomej poniżej poziomu 1,1800, natomiast dane sprzyjające USD musiałyby doprowadzić do zamknięcia w okolicach poziomu 1,2200, aby zapewnić byki, że jesteśmy gotowi do ataku na wieloletnie maksima powyżej poziomu 1,2800.

John J Hardy, Saxo Bank

 

saxo bank