Dyskusje o zbliżającym się pęknięciu bańki spekulacyjnej trwają od dawna. W ostatnim czasie rozgorzały, bo dokładnie 15 września minęło 10 lat od upadku banku Lehman Brothers. W 2008 problemy tej instytucji finansowej stały się punktem zwrotnym, początkiem globalnego kryzysu na rynku nieruchomości.

Choć ceny mieszkań od 5 lat regularnie idą w górę, to w Polsce sytuacja nadal jest stabilna. Jesteśmy w innym punkcie niż przed laty. Polacy zarabiają więcej, a ponad 60-70% nieruchomości kupowanych jest za gotówkę. Choć we wrześniu średnia cena za m2 wyniosła 9005 zł, to rynek jeszcze przyjmie kolejne podwyżki. A one są pewne. Z analiz cen mieszkań w Warszawie, wykonanych przez wyceniarkę mieszkań Sonarhome.pl wynika, że w grudniu stawki dobiją do 9191 zł za m2, a tym samym przekroczą kwotę z chwili kryzysu – 9137 zł za m2.raport-sonarhome-pl-pazdziernik

Polska to stabilny rynek nieruchomości

Nie da się zaprzeczyć, że ceny mieszkań są rekordowe. Od stycznia 2018 roku skoczyły o 6,5%. Jednak na tle innych krajów Polska wypada bardzo korzystnie. Wzrosty są stałe, regularne i w porównaniu z innymi państwami Unii – niewielkie. W Szwecji podwyżki są bardzo duże – już o 67% przekroczyły stawki z chwili kryzysu. W Niemczech o 37%. Polska jest na minusie – wciąż brakuje nam ok. 5% do cen z 2008 roku.

Co więcej, jak pokazuje wydany w tym roku raport Deloitte, zajmujemy 3 miejsce w Europie pod kątem dostępności mieszkań. Przed nami są tylko Rumunia i Bułgaria.

Z czego to wynika? Zarabiamy więcej, kredyty są łatwo dostępne, a do tego roku funkcjonowały też państwowe programy dofinansowania dla młodych. W 2008 średnia pensja wynosiła 2943,88 zł brutto, a mieszkania kosztowały 9137 zł za m2. Ponad 3 pensje za 1 m2. Teraz 4848,16 zł brutto wynagrodzenia i 9005 zł za m2. Niecałe 2 pensje za 1m2.

baner-kwadrat-3

107 dni na sprzedaż nieruchomości?

Z raportu Sonar wynika, że mieszkania w Warszawie sprzedawane są średnio w 107 dni. W każdym miesiącu ten czas się zmienia. Ale od dawna prezentuje się podobnie, wahając się od 90 do 122 dni. Czyli od chwili publikacji ogłoszenia do jego wygaśnięcia (sprzedaż nieruchomości) mija 3-4 miesiące.

Tylko we wrześniu Sonar przeanalizował 20 829 ogłoszeń z najpopularniejszych portali. Jak na tak dużą konkurencyjność na rynku, nieruchomości kupowane są dosyć szybko. Jest duża podaż, ale równie wysoki popyt.

Warszawa liczy 1,7 mln mieszkańców, a nieustannie osiedlają się tam kolejne osoby z Polski i zza granicy. Pojawia się coraz więcej inwestorów, którzy zarabiają na flippingu – kupując nieruchomości, remontując je i sprzedając drożej. Mieszkań szukają single i rodziny z dziećmi. Biznesmeni i imigranci. Za kilka lat może okazać się, że zapotrzebowanie na nieruchomości jest duże, ale deweloperzy nie mają terenów pod budowę.

Będzie kryzys czy nie?

Sonar na bieżąco analizuje rynek nieruchomości. Sytuacja zmienia się dynamicznie, ale stabilnie. Mieszkania sprzedają się szybko i za wysokie ceny. Wydaje się, że pomimo podwyżek, w najbliższym czasie nie grozi nam kryzys.

Aktualne wyceny, comiesięczne raporty i analizy znajdziemy na stronie wyceniarki mieszkań Sonar. Pełny raport dostępny pod adresem: https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-pazdziernik-2018