Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

kalkulator

Na kredyt konsolidacyjny warto zdecydować się w sytuacji, gdy spłata zobowiązań zaczyna być zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Dzięki usłudze można połączyć kilka produktów kredytowych w jeden, a nowe warunki spłaty dopasować do swoich możliwości finansowych. Dowiedz się, czy jest możliwa konsolidacja w przypadku, gdy wśród spłacanych zobowiązań jest inny produkt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym przeznaczonym dla osób zadłużonych, które mają do regulowania zbyt wiele zobowiązań. Środki pozyskane z takiego kredytu przeznaczane są na całkowitą spłatę wszystkich innych pożyczek po to, aby zamienić je na jedno większe zobowiązanie z jedną miesięczną ratą.

Jedna rata płacona raz w miesiącu (zamiast kilku dotychczasowych) ułatwia planowanie wydatków i zarządzanie domowymi finansami. Ponadto dzięki ustaleniu odpowiednio długiego okresu kredytowania wysokość nowej raty może być obniżona do wysokości dopasowanej do aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy.

Zaletą konsolidacji jest także to, że wiele banków umożliwia w ramach usługi pożyczenie dodatkowej kwoty pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolne wydatki.

Co do zasady kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych przeznaczony jest wyłącznie dla osób mających odpowiednią zdolność kredytową, czyli osiągających regularne dochody oraz rzetelnie wywiązujących się ze swoich zobowiązań.

Jakie zobowiązania można spłacić za pomocą kredytu konsolidacyjnego?

Każdy bank określa we własnym zakresie listę produktów podlegających konsolidacji. Przy pomocy najpopularniejszych gotówkowych kredytów i pożyczek konsolidacyjnych najczęściej połączyć można następujące produkty:

Powyższe produkty kredytowe są konsolidowane m.in. w Banku Millennium, PKO BP, Credit Agricole i Pekao.

Instytucje, które oferują produkt konsolidacyjny hipoteczny, dopuszczają także możliwość połączenia w jego ramach kredytów mieszkaniowych i innych zobowiązań zabezpieczonych nieruchomością. Spotkać można również oferty przeznaczone na spłatę produktów pozabankowych – kredyt konsolidacyjny na spłatę chwilówek proponuje m.in. PKO BP oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Konsolidacja kredytu konsolidacyjnego – czy jest możliwa?

Wśród ofert bankowych bardzo trudno znaleźć tę, która wyraźnie wskazywałaby na możliwość skonsolidowania innego kredytu konsolidacyjnego. Jednoznacznie proponuje to m.in. bank Santander Consumer, co nie oznacza, że w innych instytucjach konsolidacja kredytu konsolidacyjnego nie jest możliwa.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest to bardzo specyficzna usługa przeznaczona dla osób uwikłanych w spłatę dużej ilości zobowiązań. Właśnie dlatego przy udzielania takiego finansowania banki podchodzą do klienta bardzo indywidualnie, dość wnikliwie badając jego sytuację i zdolność kredytową i biorąc przy tym pod uwagę wiele czynników.

Jeśli więc klient chce połączyć wiele zobowiązań, w tym dość stary kredyt konsolidacyjny, który zaciągany był przy zupełnie innej sytuacji finansowej i na mniej korzystnych warunkach, bank z dużym prawdopodobieństwem zgodzi się na jego spłatę i zamianę na nowy produkt. Jeżeli natomiast klient chce skonsolidować niedawno zaciągnięty produkt konsolidacyjny, ponieważ znowu wziął kilka dodatkowych pożyczek i nie radzi sobie z ich spłatą, bank prawdopodobnie odmówi mu finansowania, uznając, że jest to zbyt ryzykowne.

Czy warto konsolidować kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja innego produktu konsolidacyjnego ma sens tylko wtedy, jeśli połączeniu będą podlegać także inne pożyczki, a dłużnik potrzebuje nowych warunków kredytowania w celu terminowego wywiązywania się ze spłaty zobowiązań. W przypadku gdy problem ze spłatą dotyczy wyłącznie dawno zaciągniętego produktu konsolidacyjnego, warto udać się do banku  i spróbować renegocjować jego warunki. Słowem, kolejny kredyt konsolidacyjny powinien być zaciągnięty wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebny.

Należy też pamiętać, że kolejne połączenie zobowiązań w jedno wiąże się z dodatkowymi kosztami i powiększeniem ogólnej sumy zadłużenia.

Pod względem finansowym kolejna konsolidacja jest mało opłacalna. Jednak w sytuacji, gdy terminowe regulowanie kilku zobowiązań znowu przekracza możliwości osoby zadłużonej i istnieje ryzyko powstania przeterminowanych długów, ponowny kredyt konsolidacyjny może okazać się rozsądnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że aby móc z niego skorzystać, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz znaleźć bank, który zgodzi się na konsolidację produktu konsolidacyjnego.

Znalezienie korzystnego produktu bankowego spełniającego oczekiwania jest dzisiaj dość proste, ponieważ wystarczy w tym celu przejrzeć oferty widniejące na stronach internetowych banków. Dobrze też wiedzieć, że coraz więcej instytucji proponuje wygodny kredyt konsolidacyjny online, o który można wnioskować bez wychodzenia z domu.