Czy można zmienić kilka kredytów w jeden?

wallet-1013789_1920

wallet-1013789_1920Kiedy mamy kilka kredytów, co miesiąc musimy pamiętać o spłacie kilku rat, które często są dużym obciążeniem domowego budżetu. Zaczynamy wówczas szukać rozwiązań, które ten budżet nieco odciążą a nam pozwolą odetchnąć. Jedną z takich możliwości jest kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu w jedną ratę wszystkich posiadanych zobowiązań. Kredytem konsolidacyjnym możemy spłacić kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, kredyty ratalne, zadłużenie na karcie kredytowej a także limit w koncie.

Kiedy mamy kilka kredytów, co miesiąc musimy pamiętać o spłacie kilku rat, które często są dużym obciążeniem domowego budżetu. Zaczynamy wówczas szukać rozwiązań, które ten budżet nieco odciążą a nam pozwolą odetchnąć. Jedną z takich możliwości jest kredyt konsolidacyjny, który polega na połączeniu w jedną ratę wszystkich posiadanych zobowiązań. Kredytem konsolidacyjnym możemy spłacić kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy, kredyty ratalne, zadłużenie na karcie kredytowej a także limit w koncie.

Co daje kredyt konsolidacyjny? – więcej porad na niskarata.org
W sytuacji gdy miesięcznie mamy do spłaty kilka różnych zobowiązań, konsolidacja połączy je w jedno zobowiązanie, przez co zarządzanie domowym budżetem będzie znacznie łatwiejsze. Dużym plusem jest również obniżenie miesięcznej raty, czyli jedna rata będzie mniejsza niż suma wcześniejszych miesięcznych zobowiązań. Taką możliwość daje wydłużenie okresu kredytowania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, ponieważ dłuższy okres spłaty zobowiązania to równocześnie konieczność spłaty wyższych odsetek. Jeśli więc chcemy wykorzystać konsolidację aby zaoszczędzić, to niekoniecznie będzie to dobre posunięcie. Wszystko zależy od dokładnej analizy kosztów. Jednak gdy bardziej zależy nam na podreperowaniu domowych finansów i płacenie mniejszej raty kosztem dłuższego okresu spłaty, to konsolidacja na pewno będzie tutaj pomocna.

Na co bank zwróci uwagę?
Procedury bankowe są zbliżone do innych procedur kredytowych. Z pewnością bank zacznie od analizy naszej sytuacji finansowej aby określić zdolność kredytową. Sprawdzi też historię kredytową i naszą rzetelność jako kredytobiorcy. Wszystkie niezbędne dane znajdzie w Biurze Informacji Kredytowej, więc nie warto nic ukrywać. Oprócz tego bank może poprosić o zaświadczenie o dochodach, które otrzymamy od pracodawcy, wyciąg z konta osobistego, jak również o umowy kredytowe zobowiązań, które chcemy skonsolidować.

Co jest ważne dla kredytobiorcy?
Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny porównajmy kilka ofert z różnych banków. W dobie internetu wcale nie jest to trudne i czasochłonne. W ogóle nie musimy wychodzić z domu aby zapoznać się chociażby ze wstępnymi informacjami. Poza tym w każdym banku działa infolinia, dzięki czemu uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Im więcej będziemy wiedzieć, tym mniej nas później zaskoczy. Szczególną uwagę zwróćmy więc na wysokość raty po konsolidacji, całkowitą kwotę kredytu i wymagane zabezpieczenie. Z taką wiedzą możemy wybrać najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny.