Czy warto używać hasztagów na Instagramie?

hasztag

Nie ma co się oszukiwać, że hasztagi na Instagramie pełnią bardzo ważną funkcję. Nikt nas co prawda nie może Cię zmusić do ich stosowania, jednak warto zastanowić się nad tym, jakie możemy mieć z nich korzyści – a może być ich całkiem sporo.

Używanie hasztagów wpływa na większe zasięgi

Jednym z podstawowych, a zarazem z najcenniejszych plusów używania hasztagów pod postami, jest zwiększony zasięg danego zdjęcia.

Stosowanie odpowiednich hasztagów jest kluczowe w tej sytuacji. Ważne jest to, że muszą być one dobrane, tak aby pasowały do naszego postu. Inaczej stosowanie ich mija się kompletnie z celem.

Jeśli użyjemy dobrych hasztagów, w stosownej ilości możemy spodziewać się odpowiedniego wzrostu zasięgów. W ten sposób funkcjonuje właśnie algorytm Instagrama. Specjalistycznie dobrane hasztagi wzbogacają według algorytmu wartość dodanych przez użytkownika treści. W dodatku powoduje, że odbiorca ma ułatwione zadanie podczas wyszukiwania określonych treści.

Łatwiejsze dotarcie do grupy docelowej

Tu bezpośrednio możemy przejść do drugiej korzyści, która jest korzystna i dla twórcy, ale też dla odbiorców. Dlaczego? Głównie z powodu, że hasztagi na Instagramie, są swego rodzaju podpisem zdjęcia.

Podpisane za ich pomocą zdjęcia są łatwiejsze do wyszukania dla ludzi, którzy dokładnie wiedzą czego szukają. Dlatego tak kluczowa jest nie tylko ich obecność, ale świadomość ich wykorzystania.

Osoba szuka konkretnych informacji, treści, a dobre hasztagi pozwalają na ich łatwiejsze odnalezienie. Co z tego wynika? Twórca łatwiej dociera do grup docelowych swoich postów, a odbiorcy łatwiej odnajdują profile, które ich interesują. Powoduje to również, że użytkownicy Instagrama chętniej zostają na danym profilu, gdyż łatwiej trafiają do specjalistów w danej dziedzinie.

Serduszka to miara sukcesu

Każdy kto chociaż raz używał Instagrama wie, że są tam ważne dwie rzeczy: obserwacje i polubienia na Instagramie. Czy hasztagi mają wpływ na ilość serduszek pod postami? Oczywiście, że tak. Ktoś może zapytać jak? Śpieszymy z tłumaczeniem.

Dobre hasztagi sprawiają, że odpowiednie grupy odbiorcze łatwiej docierają na nasze profile i do naszych treści. Często zostają na takich profilach dłużej. Również powoduje to pobudzenie ich zainteresowania postami, które trafiają w ich gusta. A to już bezpośrednio wpływa na ilość polubień.

Ilość czy jakość hasztagów?

Wiele osób zajmujących się mediami społecznościowymi przyzna, że nie liczy się ilość hasztagów, a ich celowość. Stosunkowo niedawno nawet sam Instagram zalecił używanie od 3 do 5 hasztagów pod postem. Wydaje się niewiele, zważywszy jak spojrzy się na niedawne posty z masą, dosłownie całą toną bezcelowych, kompletnie nietrafionych hasztagów. Czy wpływało to w dobry sposób na naszą promocję? Nie do końca. Dlatego tak istotne jest używanie dobrze dobranych do treści hasztagów. Używanie za dużej ilości hasztagów może powodować ograniczenie widoczności postów, a nawet blokadę konta po które będzie konieczny kontakt z Instagramem.

Tylko po czym poznać jaki będzie ten odpowiedni hasztag? To bardzo proste. Wystarczy dobrać je albo do zdjęcia, tudzież do rzeczy jaką promujemy. To naturalne, że kompletnie innych hasztagów będzie używać sportowiec, a innego fotomodelka. Warto za pomocą trafnych hasztagów postarać się po prostu opisać fotografię, którą udostępniamy. Przekazać jakieś emocje. Jeśli jednak celujemy w odbiorców ze znacznie mniejszych grup, warto zastanowić się nad bardziej szczegółowymi hasztagami. Bowiem używanie tych najpopularniejszych oraz najbardziej ogólnych sprawia, że nasze posty po prostu gubią się w morzu pozostałych. Tego raczej nikt nie chce.

Podsumowanie

Gdy następnym razem, ktoś będzie zastanawiać się nad tym czy warto używać hasztagów na Instagramie, niech lepiej dobrze się zastanowi. W końcu Instagram już bardzo dawno przestał być tylko rozrywką, dla wielu to dosłownie biznes i bardzo często podstawowe źródło dochodu. Skoro więc jego twórcy dali nam możliwość korzystania z hasztagów warto się zastanowić nad tym, jak najlepiej je wykorzystać, by przyniosły pożądane rezultaty.