Dlaczego najwięcej ofert pracy dla opiekunek seniorów jest w Niemczech?

spacer-3709717_1920

Masz doświadczenie w opiece nad osobą starszą pośród swoich bliskich i planujesz przekuć tę wiedzę i umiejętności na grunt zarobkowy? A może pracujesz już od jakiegoś czasu w takim właśnie zawodzie i zastanawiasz się, gdzie – poza Polską – możesz szukać zatrudnienia? Na najlepsze zarobki z pewnością można liczyć w Skandynawii i za zachodnią granicą, dlatego jeśli posiadasz podstawową znajomość któregoś z języków europejskich, to warto pomyśleć o takim właśnie rozwiązaniu. W tym artykule skupimy się głównie na ofertach pracy w Niemczech i wyjaśnimy, dlaczego właśnie w tym kraju zapotrzebowanie na ten zawód jest wysokie.

Sytuacja demograficzna Niemiec

Nasz zachodni sąsiad to kraj, w którym społeczeństwo należy do jednych z najszybciej starzejących się w Europie. W tym niechlubnym zestawieniu Niemcy plasują się na trzeciej pozycji, wyprzedzone przez Grecję i Włochy. Oznacza to, że co piąty Niemiec jest seniorem. Ze względu na różne sytuacje życiowe, nie każda rodzina może sobie pozwolić na to, by osobiście otoczyć opieką chorą babcię, ciocię lub rodziców, do których zawitała jesień życia. W takich okolicznościach najbliżsi postanawiają zatrudnić opiekunkę, która roztoczy ochronny parasol nad potrzebującym pomocy członkiem rodziny. Zgodnie z niemiecką kulturą i mentalnością, osoby starsze powinny być otoczone opieką w domu, gdzie czują się najbezpieczniej i najlepiej – jest to tzw. ambulante Pflege. System państwowej pomocy długoterminowej oferuje seniorom świadczenia finansowe przeznaczone właśnie na opiekę domową, a wysokość dofinansowania jest uzależniona od stopnia potrzeb osoby starszej.

Opieka nad osobami starszymi – praca w Niemczech

Powyższe czynniki powodują, że pracy w zawodzie opiekunki osób starszych z pewnością nie brakuje. Wiele Polek postanawia podjąć tego typu zatrudnienie, właśnie za zachodnią granicą. Jest to podyktowane głównie czynnikami finansowymi, ponieważ możliwość zarabiania w korzystniejszej walucie – w tym przypadku Euro – jest dla wielu świetnym sposobem na zastrzyk gotówki. Dodatkowo Niemcy, Dania, Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania, to kraje europejskie, w których opiekunki osób starszych mogą liczyć na największe zarobki. Spośród tych krajów, Niemcy cieszą się największą popularnością, głównie ze względu na położenie. W wielu polskich miastach znajdują się  bezpośrednie połączenia autokarowe do Niemiec, dzięki którym w kilka godzin można dotrzeć do kraju nad Menem. Przykładowo, odległość z Krakowa do Berlina wynosi 600 km, z Poznania do Frankfurtu nad Menem 750 km, co nie jest dużo w porównaniu do odległości między Warszawą a stolicą Danii – Kopenhagą (ponad 1000 km), którą trzeba pokonać samolotem lub samochodem i statkiem.

Jeżeli podobnie jak wiele innych osób poszukujesz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to podsyłamy rzetelne źródło z ofertami pracy: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Koniecznie się z nim zapoznaj.