Dlaczego warto inwestować w złoto?

inwestycja w złoto

Od starożytności, aż po czasy współczesne, złoto stanowi synonim bogactwa i luksusu. Kiedyś stanowiło ono niezwykle cenny towar, który wykorzystywany był przede wszystkim w handlu. Teraz jego rola nieco się zmieniła. Choć złoto przestało pełnić funkcję waluty, wciąż jest atrakcyjnym i wartościowym aktywem, w które decyduje się zaopatrzyć wielu inwestorów – zarówno tych większych, jak i nieco mniejszych. Dlaczego warto zainwestować w złoto? Oto kilka powodów.

Kupno złota jest przez wielu inwestorów traktowana jako swojego rodzaju zabezpieczenie przed momentem, kiedy na rynku dojdzie do niespodziewanego zwrotu lub krachu. Wszem i wobec uważa się bowiem, że kruszec ten jest najmniej narażony na stratę wartości. Co jednak jeszcze przemawia za tym, by ulokować swój kapitał właśnie w tym aktywie? Raz po raz można zauważyć, jak inwestorzy w obawie przed wahaniami rynku i w ramach zabezpieczenia się przed jego niestabilnością, zaczynają zaopatrywać się w „bezpieczne” środki. Złoto jest jednym z nich, dlatego warto sprawdzić, co jeszcze przemawia za jego zakupem.

Złoto jest idealną podstawą inwestycji

Jeśli Twoja strategia inwestycyjna opiera się na gromadzeniu wartościowych aktywów, których cena nie należy do najniższych, a jednocześnie chcesz mieć możliwie jak najwięcej przekonania, że poczynione inwestycje nie będą szybko tracić na wartości, to zakup złota wydaje się idealnym rozwiązaniem. Specjaliści wskazują także, że inwestycja w ten kruszec jest też świetną metodą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

„Moda” na złoto

Wielu Polaków straciło zaufanie do inwestycji w złoto po słynnej aferze AmberGold. Jak się jednak okazało, ulokowanie własnego kapitału właśnie w ten sposób było dla dużego grona osób najlepszą możliwą do podjęcia decyzją inwestycyjną w roku 2019. Hossa na złoto trwa i zdecydowanie warto się nią zainteresować, tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie jego cena miała drastycznie spaść. Oczywiście do zakupu złota należy podejść jak do każdej innej operacji inwestycyjnej. Nie należy dokonywać transakcji pod wpływem emocji – należy dokładnie przeanalizować rynek, rozpatrzyć wszystkie „za” i „przeciw”, a dopiero wtedy zadecydować, czy ulokowanie własnego kapitału w złocie może być dla nas opłacalne.

Zabezpieczenie na czas kryzysu

Złoto często nazywa się towarem na czas kryzysu. Oznacza to, że jego mocna i stabilna wartość pieniężna potrafi się utrzymać nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach rynkowych. Co więcej, wraz ze wzrostem napięć geopolitycznych takie aktywa jak złoto mają tendencję do nabierania na wartości. To zupełnie inaczej niż np. niektóre waluty, których kurs może nagle znacząco spaść. Zakup złota pozwala trzymać wartościowe aktywa poza systemem bankowym. Co ważne – wartość kruszcu nie jest narzucana przez rządy. Jego cena to wypadkowa kilku czynników, przede wszystkim dyktowanych podażem i popytem. O tym, ile kosztuje złoto, decydują m.in. katastrofy naturalne, sytuacja geopolityczna świata oraz kurs dolara amerykańskiego.

Rosnący popyt

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawię, ale popyt na złoto jest stosunkowo duży i cały czas rośnie. Choć może nam się wydawać, że obecne czasy są bardzo stabilne, to rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec zdaje się rysować zupełnie inny scenariusz. Dość powiedzieć, że trudno przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłość Europy np. po planowanym Brexicie, który będzie mieć miejsce na początku 2020 roku. Z racji na to wydarzenie popyt na złoto w Wielkiej Brytanii wzrósł o niemal 60%. Dla Polski sytuacja ta nie będzie mieć aż tak bezpośredniego wpływu, jednak włączając w to inne czynniki geopolityczne oraz wewnętrzne, można sądzić, że cena złota cały czas będzie utrzymywać się na satysfakcjonującym poziomie, a zapotrzebowanie na zakup kruszcu raczej nie spadnie.

Ograniczenia

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że inwestycja w złoto jest z reguły opłacalna. To materiał naturalny – surowiec wydobywany, a nie sztucznie uzyskiwany. Jednocześnie jest niezwykle rzadki, przez co jego wartość jest wysoka. Aby to się zmieniło, na świecie musiałaby się pojawić kopalnia, która miałaby dostęp do nieograniczonego i niewyczerpalnego źródła wydobycia złota. Taki scenariusz jest oczywiście niemożliwy. Cena złota nie powinna więc w najbliższym czasie drastycznie spaść, a sam surowiec najprawdopodobniej będzie cały czas wartościowym aktywem, w który zdecydowanie warto zainwestować, a przynajmniej warto się nim zainteresować.