Do końca tego roku branża IT wyda 111 mld dolarów na technologie chmurowe

0

„Cloud shift”, czyli nacisk na chmurę. Tak firma analityczna Gartner określa przemianę dokonującą się w dzisiejszym biznesie, który w coraz większym stopniu decyduje się na wykorzystywanie technologii chmurowych. Zwrot przedsiębiorstw w kierunku cloud computingu stopniowo staje się biznesową codziennością w wielu firmach, zwłaszcza z sektora IT. Transformacja biznesu w kierunku coraz większej cyfryzacji zasobów i usług sprawia, że zdaniem Gartnera globalne wydatki przedsiębiorstw na cloud computing do końca tego roku sięgną aż 111 mld dolarów. W 2020 roku wzrosną już do 216 mld dolarów. Ta skala wydatków sprawia, że rynek cloud computingu jest dziś w gronie najdynamiczniej rosnących obszarów biznesowych.

Analitycy Gartnera szacują, że suma około biliona dolarów, jakie branża IT wyda do 2020 r., będzie bezpośrednio lub pośrednio skorelowana właśnie z technologiami chmurowymi. W strukturze wydatków firm na cloud computing na czoło wysuwa się segment IaaS (Infrastructure as a Service). W tym roku ma on osiągnąć wartość ponad 294 mld dolarów. Rosnącą popularność usług IaaS widać także w Polsce – przykładem mogą być wyniki sprzedaży Atmana, operatora największego w Polsce centrum danych i lidera rynku serwerów dedykowanych.

Rosnące zainteresowanie usługami IaaS obserwowaliśmy już w ubiegłym roku, ale z pewnością nie było ono tak znaczące jak obecnie. Tylko w pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy 50-procentowy wzrost sprzedaży serwerów dedykowanych. Co więcej, liczba zapytań dotyczących dzierżawy sprzętu, infrastruktury sieciowej i chmury zwiększyła się o ponad 70 proc. względem tego samego okresu ubiegłego roku – zauważa Krystian Fydrych z Atmana.

Wysyp nowych firm

Z drugiej strony to właśnie IaaS jest dziś jednym z najwolniej rosnących segmentów „cloud shiftu”: ma on rosnąć do 2020 r. o „zaledwie” o 17 proc. Tu jednak warto zauważyć, że Gartner szacuje wartość rynku na 294 mld dolarów – to więcej niż wynosi łączna wartość usług PaaS i BPaaS. Co ciekawe, to segment Business Process Outsourcing) będzie rósł najszybciej o 43 proc. Wciąż szybko ma rosnąć także rynek usług SaaS. Dziś wartość sprzedaży oprogramowania jako usługi wynosi 177 miliardy dolarów, ale ta kwota ma się zwiększać co roku o 37 proc. w ciągu najbliższych 4 lat. Zainteresowanie oprogramowaniem w modelu usługowym doskonale widać w obszarze HR. Choć ciężko jeszcze mówić o prawdziwej rewolucji, to według respondentów badania Global HR Transformation Survey KPMG, aż 42proc. specjalistów HR zamierza zamienić dotychczas wykorzystywane, stacjonarne rozwiązania HR, na narzędzia działające w modelu chmurowym. Tę tendencję widać także na polskim rynku

Czytaj również:  Liczba rejestracji aut osobowych wzrosła o 13,5% r/r

– Coraz większa liczba naszych klientów decyduje się model współpracy oparty o SaaS. Należy tutaj wspomnieć choćby o jednej z największych polskich firm z branży oświetleniowej – czyli Kanlux, który zdecydował się na nasze rozwiązanie wspierające zarządzanie kapitałem ludzkim w modelu chmurowym. Takie decyzje podyktowane są głównie elastycznością zarówno w kwestii dostępności, jak i możliwych sposobów rozliczeń. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również kwestia bezpieczeństwa i stabilności danych, które w takim przypadku zapewniają profesjonalne CPD – tłumaczy Błażej Migoń, Dyrektor ds. Rozwoju Systemów HR w BPSC SA.