Dobre zakończenie doskonałego kwartału na rynkach akcyjnych

0
giełda nowy jork USA

Ubiegły tydzień był dobrym zakończeniem doskonałego kwartału na rynkach akcyjnych. Najważniejsze indeksy mają za sobą trzy miesiące wzrostów, które w większości przypadków wyniosły kilkanaście procent. Dla przykładu, dla najważniejszego amerykańskiego indeksu był to najlepszy kwartał od 2009 roku – indeks S&P zyskał 13,07%. Ostatni tydzień był tylko przysłowiową „kropką nad i”. W skali tygodnia za oceanem S&P 500 zyskał 1,20%, DJIA 1,67%, a indeks giełdy Nasdaq 1,13%. Również w Europie rynki zakończyły tydzień w kolorze zielonym. Niemiecki DAX wzrósł o 1,42%, francuski CAC40 o 1,53%, a brytyjski FTSE 100 o 0,99%. W tym przypadku cały kwartał był również wyjątkowo udany.

Kwestią, która od dłuższego czasu nie schodzi z zainteresowania inwestorów jest Brexit. Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła proponowaną umowę z Unią Europejską, a także wszystkie pozostałe rozwiązania zaproponowane w brytyjskim parlamencie. Jeśli do 12 kwietnia Brytyjczycy nie zdecydują się na któreś z rozwiązań rynki czeka wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

W porównaniu z rynkami zachodnimi polski parkiet wypadł dość blado. W skali całego kwartału indeks WIG wzrósł o 3,43%. Dużo lepiej poradziły sobie małe spółki, które zyskały w przeciągu pierwszego kwartału 12,55%. Wyniki pogorszył nieznacznie ostatni tydzień, w którym dominował kolor czerwony na wszystkich indeksach. Warto również wspomnieć o podtrzymaniu ratingu Polski przez agencję Fitch na poziomie A- z perspektywą stabilną, a także o wyższym od prognoz odczycie inflacji CPI, który pokazał wzrost do 1,7% rdr. przy 1,2% rdr. w lutym.

W tym tygodniu w Polsce odbędzie się posiedzenie RPP, które nie powinno przynieść zmian zarówno w wysokości stóp procentowych, jak i retoryki Rady. Na rynkach globalnych istotne będą odczyty indeksów PMI w usługach z Europy oraz USA, a także piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.