Dobry system ERP dla dużych firm – co powinno go wyróżniać

laptop ERP

Doskonale przemyślany system zarządzania jest istotny w każdym przedsiębiorstwie. Im bardziej skomplikowana i rozbudowana jest jego struktura, tym narzędzia powinny być bardziej zaawansowane. I tutaj z pomocą przychodzą systemy ERP.

ERP jest specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwia kompleksowe zarządzanie wszystkimi zasobami i procesami, jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie. Nawet małe firmy szybko doceniają dobrodziejstwa, jakie wiążą się z ERP. Nietrudno domyślić się, że obszar zarządzania w niewielkich firmach jest zdecydowanie mniejszy niż w przedsiębiorstwie produkcyjnym czy korporacji. Idąc tym tropem, w dużej firmie ERP nie tylko jest pomocny, ale wręcz obowiązkowy. Powinien być traktowany w kategorii długofalowej inwestycji, która przełoży się na realny zysk.

Funkcjonalność ERP

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) są tak przemyślane, by pozwalały na kompleksowe zarządzanie i kontrolę. Są uniwersalne i sprawdzą się niezależnie od branży i wielkości organizacji, jaka z nich korzysta. Składają się ze zintegrowanych modułów, które ze sobą współpracują, w ramach jednej bazy danych. Można je zmieniać i dopasować do indywidualnych potrzeb każdej organizacji. Przyjrzyjmy się zatem przykładowym funkcjonalnościom.

Jedną z najważniejszych jest zintegrowanie informacji finansowych, umożliwiające m.in. lepszy nadzór nad przychodami i wydatkami. Oprócz tego możliwa jest efektywna koordynacja związana z zapasami, zamówieniami, księgowaniem. Ze względu na to, że wiele systemów ERP posiada również funkcje CRM, dostępna jest opcja zarządzania danymi na temat klientów. Łatwo można je połączyć z dostawami, czy składanymi zamówieniami. Równie wydajne i kompleksowe jest zarządzanie procesami produkcyjnymi.

Istotne jest także to, że systemy ERP umożliwiają standaryzację informacji dotyczącą zasobów ludzkich. Szybko można dokonać analizy czasu pracy, wynagrodzeń, kosztów związanych ze szkoleniami, dietami itd. Jest to szczególnie ważne, jeśli raporty i analizy mają dotyczyć dużych grup pracowników, albo pracujących w różnych oddziałach firmy. Prawda jest taka, że wymienione funkcje, to zaledwie ułamek tego, co może zaoferować dobrej klasy system ERP. Nasuwa się zatem pytanie…

Czy można wypróbować system ERP przed wdrożeniem w firmie?

Tak, jest to możliwe, jeśli wiemy, do kogo się zwrócić. Duże przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie ERP, szybko zauważyły wzrost wydajności, efektywności i konkurencyjności. Jednak zawsze korzyści wynikające ze stosowania takiego programu, warto zaobserwować na swoim przykładzie.

Systemem ERP polecanym do wdrożeń w dużych organizacjach jest oprogramowanie ERP dla dużych firm enova365. Wyróżnia go intuicyjna obsługa, szerokie spektrum możliwości i wysoka konfigurowalność.  Dodatkową zaletą jest to, że wcale nie musimy od razu decydować się na zakup i wdrożenie. Najpierw możemy system wypróbować i zastanowić się nad tym, w jakich płaszczyznach jest najbardziej przydatny i jakie moduły są najbardziej potrzebne. Przetestuj za darmo oprogramowanie ERP enova365, by sprawdzić, jak wiele może wnieść do procesu zarządzania w Twojej firmie.