Europejskie Indeksy PMI. Premier Izraela oskarżony o korupcję

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Po wczorajszych dobrych danych z Polski przyszedł bardzo korzystny odczyt z Wielkiej Brytanii. Premier Izraela oskarżony o korupcję. Wraca temat LuxLeaks i rosną ryzyka politycznych niespodzianek.

Indeksy PMI

Wczorajsze odczyty indeksów PMI nie przyniosły większych niespodzianek. Niemcy uzyskali wynik niemal dokładnie równy oczekiwaniom. Na uwagę zasługują odczyty z południa kontynentu. Zarówno Włochy jak i Hiszpania uzyskały wyniki po niemal pełen punkt wyższe od oczekiwań. W dodatku były to rezultaty wyraźnie powyżej bariery 50 pkt oddzielającej wzrost od recesji. Jak widać pomimo problemów z jakimi boryka się kraj biznes jest nastawiony optymistycznie. Dopiero dzisiaj poznaliśmy dane z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, gdyż 2 stycznia jest świętem w obydwóch tych krajach. Szwajcaria wypadła 0,1 pkt poniżej oczekiwań, aczkolwiek wynik 56 pkt pokazuje, że sytuacja w tym kraju pomimo bardzo silnego franka wcale nie jest zła. Wielka Brytania uzyskała 0,1 pkt więcej niż Szwajcaria. Wynik ten jest tym bardziej istotny, że analitycy zakładali 53,3 pkt, to aż 2,8 pkt różnicy. W rezultacie rozpoczął się pół godzinny ruch, który w szczytowym momencie spowodował podrożenie funta aż o 3 grosze z 5,17 zł do 5,20 zł.

Oskarżenia o korupcję w Izraelu

Wczoraj oskarżono o przyjmowanie korzyści korupcyjnych premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Przesłuchanie policyjne miało się odbyć w rezydencji oskarżonego, który wszystkiemu zaprzecza. Nie są to pierwsze oskarżenia o korupcję tego polityka. Jego kariera polityczna pod koniec zeszłego millenium niemal dobiegła końca po takich oskarżeniach. Sprawa jednak zakończyła się ułaskawieniem. W reakcji na doniesienia mediów było widać chwilowe spadki na izraelskiej szekli. Sytuacja jednak szybko wróciła do normy.

LuxLeaks ciąg dalszy

Wydawać by się mogło, że afera z preferencyjnymi stawkami podatkowymi dla korporacji w Luxemburgu już się dawno skończyła. Jak jednak widać temat jest wygodny w kontekście zbliżających się wyborów w Niemczech, Holandii i Francji. Jest to woda na młyn eurosceptyków. Nie można się zatem dziwić, że temat znów ożywa. Sam nie ma żadnego wpływu na rynki, natomiast jeżeli dojdzie do kolejnej niespodzianki wyborczej z pewnością znów zobaczymy silne reakcje, które najpewniej nie ominą złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Niemcy – wstępny odczyt inflacji,
  • 15:45 – USA indeks PMI dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl