Filip Aryanowicz opowiada o tym, jak wygląda współpraca z agencją zatrudniającą obcokrajowców

Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar
Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar
Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar
Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar

Nie da się nie zauważyć, że od pewnego czasu Polska jest popularnym miejscem migracji zarobkowej mieszkańców Wschodu. Polscy pracodawcy, którzy zmagają się z niedostateczną liczbą rąk do pracy chętnie zatrudniają w swoich przedsiębiorstwach nie tylko Ukraińców i Białorusinów, ale również mieszkańców Dalekiego Wschodu. Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pracy Bisar tłumaczy, jak krok po kroku, wygląda zatrudnianie cudzoziemców przy współpracy z pośrednikiem.

Fachowe doradztwo w każdym oddziale

Polscy przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zatrudnieniem pracowników ze Wschodu, ale jeszcze nie do końca wiedzą, na czym to wszystko polega, mogą zgłosić się do jednego z polskich oddziałów agencji pośrednictwa pracy Bisar . Placówki Bisar znajdują się między innymi w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Gorzowie, Gdańsku Koszalinie, Rzeszowie i Strykowie. Filip Aryanowicz, wiceprezes Bisar dodaje, że w każdym z oddziałów agencji można liczyć na fachowe doradztwo w zakresie zatrudniania cudzoziemców.

– Pracodawca, który nie miał wcześniej do czynienia z „cudzoziemcem-pracownikiem” może czuć się nieco zagubiony we wszystkich procedurach związanych z legalnym zatrudnieniem pracowników ze Wschodu. Tu nawet nie chodzi o samą rekrutację, ale również o możliwe formy zatrudnienia, formalności prawne, sprawy techniczne itp. Nasza wykwalifikowana kadra jest gotowa odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie pytania związane z zatrudnianiem Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu. W Bisar służymy pomocą na każdym etapie współpracy – nasza oferta jest kompleksowa, a kadra profesjonalna. W placówce, do której zgłosi się przedsiębiorca problem zostanie wnikliwie przeanalizowany, a nasi godni zaufania doradcy zaproponują najlepsze jego rozwiązanie i poprowadzą pracodawcę krok po kroku przez wszystkie etapy współpracy z agencją. Ułatwiamy wszystkie procedury maksymalnie, ponieważ wiemy, że przedsiębiorcy mają już wystarczająco dużo spraw na głowie – dodaje Filip Aryanowicz.

Rekrutacja pracowników ze Wschodu

Trafiając do agencji pośrednictwa pracy przedsiębiorca powinien określić wymagania, co do kandydata, którego poszukuje. Dobrze podać tu niezbędne kwalifikacje, które musi on posiadać, minimalne doświadczenie, potrzebne uprawnienia, umiejętności językowe itp. Ustalany jest również termin i rodzaj zatrudnienia oraz inne kwestie formalne dotyczące współpracy z agencją. Wszystko jest na bieżąco tłumaczone i wyjaśniane, jeśli pojawią się jakiekolwiek niejasności. Samą rekrutacją zajmuje się już agencja pracy, na podstawie przekazanych przed przedsiębiorcę wymagań. Jak zaznaczył Filip Aryanowicz, Bisar aktywnie rekrutuje pracowników ze Wschodu nie tylko do Polski, ale również na zachód Europy – starając się w ten sposób wyeliminować zastoje związane z brakiem rąk do pracy i pomóc lokalnym oraz zachodnim firmom w rozwoju.

– Znalezienie w naszej szerokiej bazie pracownika, który będzie odpowiadał wymaganiom naszego klienta nie jest trudne. W razie potrzeby posiadamy ponadto wielu partnerów zagranicznych, którzy gotowi są do współpracy i pomocy w poszukiwaniu pracowników o konkretnych, mniej popularnych kwalifikacjach. Nasi specjaliści HR wybierają osoby, które najlepiej wpisują się w przedstawiony przez pracodawcę profil kandydata – na tym jednak nie kończy się nasza praca. Można nawet powiedzieć, że dopiero się zaczyna. Nie tylko przeprowadzamy samą rekrutację, ale również weryfikujemy doświadczenie i umiejętności kandydatów, sprawdzamy ich kompetencje językowe oraz uprawnienia. To bardzo ważne, ponieważ pracodawca ma pewność, że zatrudnia dokładnie takiego pracownika, na jakim mu zależało – dodaje Filip Aryanowicz.

Zobacz również : Filip Aryanowicz o asymilacji cudzoziemców pracujących w Polsce

Branże z największym zapotrzebowaniem na wschodnie ręce do pracy

Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu. Polacy już dawno odkryli potencjał w cudzoziemcach i coraz chętniej zatrudniają ich w swoich firmach. Popyt na pracowników zza wschodniej granicy można zaobserwować dziś w wielu branżach. Zwłaszcza tam, gdzie trudno znaleźć wystarczającą ilość Polaków chętnych do pracy, cudzoziemcy okazują się wręcz ratunkiem dla czasowego lub stałego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw.

– Polska cały czas zmaga się z niedostateczną liczbą pracowników w transporcie i logistyce. Pracownicy ze Wschodu, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów typu TIR czy autobus są na wagę złota. Sezonowo obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na pracowników do sektora rolniczego i ogrodniczego – np. na plantacje owoców i warzyw. Nie można zapomnieć również o produkcji i przetwórstwie, gdzie każda para rąk do pracy zawsze będzie potrzebna. Coraz częściej dla naszych klientów z Polski i Europy Zachodniej (w tym Niemiec, Francji i Skandynawii) pozyskujemy również pracowników z doświadczeniem w hotelarstwie, budownictwie, IT, handlu. Potrzebni są także między innymi pracownicy magazynów, sprzątaczki oraz szwaczki – kończy Filip Aryanowicz.

Filip Aryanowicz o procedurach formalnych i kwestiach technicznych

Sama rekrutacja pracowników ze Wschodu to, jak mówi Filip Aryanowicz, dopiero początek góry lodowej. Jak już wcześniej zauważył wiceprezes Bisar – oferta agencji jest kompleksowa. Przedsiębiorca, który przychodzi do agencji od początku wie, że na każdym etapie współpracy może liczyć na aktywną pomoc ze strony agencji.

– Przejmujemy na siebie wszystko, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników ze Wschodu. Dotyczy to nie tylko Polski – dbamy również o rozwój firm zachodnich. Z naszych usług korzystają między innymi klienci z Niemiec, Skandynawii i Francji. Nie tylko doradzamy, rekrutujemy i weryfikujemy, ale również dbamy o procedury formalne i kwestie techniczne. Dzięki wypracowanym schematom działania i szerokim kontaktom w kraju i za granicą bez problemu organizujemy transport cudzoziemców, oraz zapewniamy im zakwaterowanie. Zajmujemy się także legalizacją pracy oraz pobytu pracowników ze Wschodu, nadzorem nad ich pracą, szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa pracy oraz badaniami lekarskimi. Oczywiście również obsługa płacowa i prawna znajduje się po naszej stronie, dzięki czemu współpraca z nami dla pracodawcy to minimum formalności i zachodu, a maksimum zysku i zadowolenia – kończy Filip Aryanowicz.

Zobacz także: Filip Aryanowicz: Wspieramy polskie firmy w rozwoju