Frezy trzpieniowe – charakterystyka oraz budowa

frez widiowy

Jednymi z najpopularniejszych frezów używanych obecnie w przemyśle to frezy trzpieniowe. Składają one się głównie z części roboczej, gdzie umieszczone są ostrza oraz części chwytowej przeznaczonej do mocowania narzędzia we frezarce. Frezy trzpieniowe o małych średnicach nazywane są frezami placowymi. Ze względu na cienką część chwytową, obróbka tymi narzędziami nie jest szczególnie wydajna. Z drugiej jednak strony, dzięki małym gabarytom, frezy palcowe do metalu mogą kształtować trudno dostępne powierzchnie na danym elemencie.

Budowa frezów palcowych do metalu

Jak wspomniano wcześniej, frez trzpieniowy palcowy zbudowany jest z części roboczej oraz części chwytowej. W części roboczej freza znajdziemy jego ostrza. Mogą one być usytuowane jedynie na części zewnętrznej ( walcowej ) i takie narzędzie stosowane jest, głównie do obróbki płaskich powierzchni. Istnieją też frezy palcowe do metalu, które posiadają ostrza również na część czołowej. Oznacza to, że takim narzędziem możemy frezować wgłębnie.

Geometria oraz kształt ostrzy zależne są od tego czy będziemy stosować dany frez trzpieniowy do obróbki zgrubne lub wykończeniowej. W przypadku obróbki zgrubnej bowiem, narzędzie powinno posiadać więcej rowków wiórowych o większych rozmiarach. W tym procesie bowiem zbierany naddatek jest duży co generuje więcej materiału odpadowego. Kąt pochylenia rowków wiórowych jest więc, mały podobnie jak liczba ostrzy, która najczęściej w tym wypadku wynosi 2. Często można w tym przypadku naleźć łamacze wióra, które występują pod postacią zaszlifowanych rowków lub falistej krawędzi skrawającej. W przypadku obróbki wykańczającej zaś, występuje mniejsza ilość wiórów i skupiamy się na jakości końcowej danego elementu. Dlatego też, frez do metalu palcowy posiada mniej rowków wiórowych co zwiększa wydajność obróbki. Nie znajdziemy tam też łamaczy wiórów, która zwiększają chropowatość obrabianej powierzchni. Większa liczba ostrzy ( 3 lub 4 i więcej ), posiada kształt linii śrubowej i jest nachylona pod kątem nawet do 60 °.

Części chwytowe frezów palcowych do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-palcowe.html) możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym jest chwyt walcowy, który dodatkowo mniej więcej w połowie swojej długości posiada płaską część zabierakową, która przeznaczona jest do obróbki w cięższych warunkach pracy. Drugim rodzajem jest chwyt o kształcie stożka Morse’a. Jest on zbieżny ku swojej części tylnej co zapewnia pewne mocowanie oraz dobre centrowanie narzędzia we frezarce. Stosuje się go dla narzędzi o większych średnicach, gdzie istnieje ryzyko dużych obciążeń podczas obróbki.

Z jakim materiałów produkowane są frezy palcowe do stali

Możemy wyróżnić zasadniczo dwa rodzaje materiałów, które służą do wykonania frezów palcowych do metalu.

Pierwszym z nich jest stal szybkotnąca ( HSS ). Jest to materiał, który zapewnia wysoka wytrzymałość oraz sztywność każdego freza. Narzędziami wykonanymi z HSS możemy obrabiać takie materiały jak stal oraz staliwo. Jeżeli chcemy podwyższyć jego temperaturę pracy oraz twardość, należy zastosować frez trzpieniowy wykonany ze stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu ( HSSE ).

Narzędziami wykonanymi z HSSE, możemy obrabiać takie materiały jak stal, stal nierdzewną lub żeliwo. Frezy palcowe do stali powinny mieć twardość 62 HRC co zapewnia obróbkę przedmiotów o twardości do 35 HRC. Drugim rodzajem materiału stosowanego do wykonania frezów palcowych do metalu jest węglik spiekany, który zawiera takie pierwiastki jak wolfram lub kobalt. Zapewnia on pracę freza w bardzo wysokiej temperaturze oraz z dużą prędkością skrawania co zapewnia uzyskanie powierzchni o małej chropowatości oraz dużej dokładności.

frez widiowy zgrubny VHM

Na rynku można znaleźć jeszcze frezy palcowe węglikowe ( https://artykulytechniczne.pl/frezy-weglikowe-palcowe-vhm.html ) inaczej VHM do metalu powleczone specjalną powłoką ochronną. Może ona składać się z różnego rodzaju z różnych rodzajów węglików, azotków lub składników ceramicznych. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się większa odporność termiczną oraz chemiczną powleczonego freza trzpieniowego. W czasie obróbki można więc zwiększyć obroty skrawania co przyczynia się do poprawy jakości powierzchni oraz dokładności wykonania. Cena frezów do metalu jest zależna od ich średnicy, materiały wykonania oraz producenta ale nie jest to jedyny aspekt jakim powinniśmy się kierować ponieważ kupując tanie frezy mogą być wykonane nie prawidłowo lub z tanich materiałów np. ze stali NC narzędziowej.