Google i VMware wspólnie zbudują chmury dla nowoczesnego biznesu

google

Marka Google potwierdziła rozpoczęcie współpracy z amerykańską firmą VMware. Innowacyjne oprogramowanie spółki należącej do Dell EMC trafi do chmury giganta z Mountain View. Klienci którzy posiadają już infrastrukturę VMware będą mogli przenieść swoje dane od ręki do chmury publicznej Google i to bez rezygnacji z wcześniej zakupionych rozwiązań. W ciągu ostatnich 3 lat to już trzecia taka umowa ze strony VMware. Spółka od tej pory będzie wspierać wdrożenia chmur trzech rynkowych gigantów – AWS, Azure i Google Cloud.

Rozwiązania Google, bazujące na cloud computingu, przyniosą firmie w tym roku aż 8 mld dolarów zysku – wynika z prognoz, które amerykański gigant opublikował w zeszłym tygodniu. W skład tego portfolio wchodzą zwirtualizowane zasoby obliczeniowe, dyski, a także pakiety aplikacji biurowych od Google. W porównaniu z wynikami osiąganymi przez Amazon i Microsoft, kwota ta nie wzbudza jednak zachwytu. Według Gartnera, AWS zawłaszczył ponad 47 proc. chmurowego rynku, a Azure ponad 15 proc. Google zawłaszczył sobie zaledwie skromne 4 proc. cloudowego tortu.

Szukając sojuszników

To właśnie ta rynkowa sytuacja, zdaniem zachodnich ekspertów, zmusiła internetowego tytana z Mountain View do nawiązania współpracy z popularnymi dostawcami innowacyjnych rozwiązań IT, takimi jak VMware. Potencjał dotarcia jest bowiem ogromny. Oprogramowanie VMware do tworzenia wirtualnych serwerowni wspiera już pół miliarda klientów na całym świecie. Nasza współpraca oznacza, że biznes który posiada narzędzia VMware, zbudowane na chmurze prywatnej, może je przenieść do Google Cloud – wyjaśnia Thomas Kurian, dyrektor generalny w Google Cloud. Zrobiliśmy to ponadto, by zabezpieczyć inwestycje naszych klientów, którzy chcą korzystać zarówno z zalet naszych technologii, jak i VMware – dodaje.

Thomas Kurian potwierdził, że klienci VMware otrzymają dostęp do sztucznej inteligencji, rozwiązań typu machine learning oraz narzędzi analitycznych Google, wszędzie tam, gdzie firma posiada swoje centra danych. Głównym programem VMware, który trafi do Google Cloud, ma być z kolei oprogramowanie służące do wirtualizacji, czyli symulowania działania sprzętów z konkretnymi systemami wykorzystywanymi m.in. do testowania aplikacji. Jednym z głównych składników tej infrastruktury będzie platforma VMware Cloud Foundation.

Dzięki współpracy VMware z Google Cloud Platform klienci będą mogli wykorzystać całą gamę narzędzi VMware, dzięki czemu zwiększa opłacalność swoich inwestycji w IT. Dzięki hybrydowej chmurzę będą szybciej i bezpieczniej wprowadzać nowe usługi na rynek – komentuje Sanjay Poonen, dyrektor generalny pionu operacyjnego w VMware

Giganci w jednym worku

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy taki sojusz z VMware’em w tle. Obecnie ogłoszone partnerstwo wpisuje się bowiem w szerszą strategię firmy z Palo Alto, która już w 2016 r. nawiązała współpracę z Amazonem. Bardzo podobną w swoim charakterze do tej właśnie ogłoszonej, a więc pozwalającej na łatwe korzystanie z rozwiązań VMware’a w chmurze AWS. Nie jesteśmy firmą, którą mówi klientom z jakiej chmury publicznej mają korzystać, a z jakiej nie. Klienci wybierający Google Cloud Platform, szukają rozwiązań, które skutecznie wesprą ich biznes, poprzez dostęp do zaawansowanych narzędzi. Jest to m.in wsparcie sztucznej inteligencji – mówi Sanjay Poonen. Ostatnio podczas Dell Technologies World 2019 także Satya Nadella, prezes Microsoftu, zapowiedział kooperację z VMware’em.

Negocjacje w sprawie współpracy Google z VMware trwały od wielu miesięcy. Teraz, gdy partnerstwo jest już w fazie realizacji, wiadomo że obie firmy w dotarciu do klientów wesprze platforma CloudSimple. Jej zaletą jest możliwość swobodnego doboru komponentów chmury w zależności od aktualnych potrzeb odbiorcy końcowego. Doradcy IT będą czuwać tylko nad tym, by wszystko poszło gładko i sprawnie. VMware udostępni nie tylko rozwiązania do wirtualizacji serwerów czy stanowisk pracy, ale także narzędzia sieciowe wspierające telekomy.

Nowa era walki hybrydowej

Thomas Kurian z Google postrzega to partnerstwo jako kolejny krok firmy w stronę rozwoju oferty hybrydowej. Takie rozwiązania umożliwiają firmom operowanie danymi zarówno w oparciu o tradycyjne serwery, jak i w chmurach obliczeniowych. Nie wykluczamy, że podobnie jak AWS, wejdziemy do korporacyjnych data center z lokalnie instalowaną infrastrukturą. Tylko tak możemy stworzyć atmosferę realnej rynkowej walki – dodaje Kurian.

Jak przekonują eksperci, zainteresowanie rozwiązaniami hybrydowymi będzie dynamicznie rosnąć. Biorąc pod uwagę różnorodność stosowanych dzisiaj w biznesie technologii, nie dziwi, że obok chmury hybrydowej popularnym kierunkiem jest dzisiaj jednak także tzw. multicloud. Raport F5 pokazuje, że już dzisiaj 87% przedsiębiorstw działa w środowisku wielochmurowym w celu stymulowania rozwój biznesu poprzez czerpanie korzyści z różnych publicznych platform chmurowych i powiązanych z nimi innowacji.