Grupa AFORTI kupuje spółkę windykacyjną LifeBelt

Klaudiusz Sytek, prezes zarządu Grupy AFORTI
Klaudiusz Sytek, prezes zarządu Grupy AFORTI

Grupa AFORTI – holding finansowy świadczący usługi pożyczkowe, windykacyjne i faktoringowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz zarządzający platformą wymiany walut online dla firm – inwestuje w rozwój usług windykacyjnych. Należąca do Grupy spółka Aforti Collections, zajmująca się zarządzaniem należnościami na rzecz firm z sektora MSP, nabyła 76,9 proc. udziałów w lubelskiej spółce LifeBelt, specjalizującej się m.in. w masowej windykacji na zlecenie banków, firm pożyczkowych, telekomów oraz innych windykatorów. Połączenie spółek – zakładające prowadzenie działalności pod wspólną marką Aforti Collections – pozwoli Grupie AFORTI przede wszystkim na sprawne przeniesienie rozwiązań stosowanych w windykacji wierzytelności masowych na obsługiwany przez Aforti Collections sektor MSP.

W ramach poszerzania wpływów Grupy AFORTI na krajowym rynku windykacyjnym, spółka Aforti Collections kupiła 300 udziałów LifeBelt o wartości nominalnej 1 tys. zł każdy. Wartość transakcji – z uwagi na tajemnicę handlową – nie została ujawniona. Fuzja prawna i operacyjna planowana jest na IV kwartał 2018 roku.

Po połączeniu spółek, to eksperci Aforti Collections odpowiadać będą za procesy sprzedażowe, jak też zapewnią obsługę projektów windykacyjnych przy wykorzystaniu potencjału centrum usług wspólnych Grupy AFORTI, gwarantującego wsparcie IT, usługi rachunkowo-kadrowe oraz obsługę prawną i marketingową. Aforti Collections opracuje także wspólną strategię handlową, która uwzględni know-how oraz doświadczenie obu podmiotów w branży windykacyjnej. Z kolei LifeBelt uzupełni struktury kadrowe Aforti Collections przez włączenie doświadczonego zespołu menadżerskiego, a także dostarczy innowacyjny, autorski system IT, który pozwoli na efektywną obsługę windykacyjną zarówno dużych firm, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców, oferujących usługi B2B.

W perspektywie 2-3 lat Aforti Collections zakłada wzmocnienie swojego udziału w rynku windykacji, na którym według danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wartość przeprowadzonych transakcji zakupu wierzytelności przekroczyła na koniec III kwartału 2017 roku 104,4 mld zł względem niemal 15 mld zł na koniec 2014 roku.

Klaudiusz Sytek, prezes zarządu Grupy AFORTI
Klaudiusz Sytek, prezes zarządu Grupy AFORTI

Według branżowych szacunków, z outsourcingu windykacyjnego korzysta w Polsce dopiero około 30 proc. firm, a więc nasycenie rynku nie jest jeszcze duże. Ponadto, coraz większe zadłużenie Polaków oraz rodzimych firm sprawia, że popularność usług windykacyjnych systematycznie rośnie. Jest to jednak nadal rynek rozwijający się, co daje mu duży potencjał wzrostu w kolejnych latach. Stąd strategia, by jeszcze mocniej wejść w ten rynek. Będzie to możliwe między innymi dzięki rozpoznawalnej marce, silnej sprzedaży i efektywnie działającemu centrum usług wspólnych Grupy AFORTI. Z kolei największą rynkową wartością LifeBelt jest know-how w zakresie masowej windykacji należności, co pozwoli nam rozszerzyć spektrum obsługiwanych portfeli windykacyjnych – podkreśla Klaudiusz Sytek, prezes zarządu AFORTI Holding.

Najważniejszym rynkowym celem jest dla nas osiągnięcie efektu synergii. Łącząc siły, obniżymy koszty prowadzenia działalności i przyspieszymy dynamikę wzrostu przychodów. Strategicznym rozwiązaniem będzie nie tylko połączenie i jednocześnie rozszerzenie portfolio naszych dotychczasowych klientów, ale przede wszsytkim wspólna obsługa portfeli wierzytelności. Mowa o nowych, jeszcze bardziej efektywnych rozwiązaniach, tak na poziomie samych usług windykacyjnych,  jak też czysto biznesowym. Dzięki połączeniu zyskujemy profesjonalny zespół sprzedażowy, dział prawny i marketingowy Grupy AFORTI, czyli zaplecze eksperckie w zakresie, w którym dotychczas LifeBelt outsourcował zadania. Tym samym, amortyzacja kosztów przy zwiększonym potencjale sprzedażowym już w pierwszym roku wspólnej działalności powinna przynieść zamierzone wzrosty na poziomie przychodów – dodaje Agnieszka Baran-Płomińska, prezes LifeBelt, która zachowa mniejszościowy pakiet udziałów w spółce.

Po połączeniu Aforti Collections z LifeBelt, centrala windykacyjnej spółki znajdować się będzie w Warszawie, a działalność operacyjna w dwóch ośrodkach, zlokalizowanych we Wrocławiu i Lublinie. Aktualnie obie spółki zatrudniają łącznie niemal 100 pracowników etatowych oraz inspektorów terenowych, przy czym Aforti Collections, zgodnie z przyjętą strategią Grupy, zamierza rozwijać się organicznie i tworzyć kolejne stanowiska pracy.

W 2017 roku LifeBelt obsłużyła portfel wierzytelności o wartości 789 mln zł, a w tym czasie nominalna wartość zleceń windykacyjnych pozyskanych przez Aforti Collections wyniosła 23,4 mln zł. Kapitał zakładowy Aforti Collections – pozyskany dzięki emisji akcji skierowanej do właścicielskiej spółki – wynosi 4 mln zł. Skonsolidowany zysk netto Grupy Aforti Holding wyniósł w 2017 roku niemal 1,22 mln zł.