BioMaxima S.A. poprawia wyniki i chce rosnąć dzięki programowi inwestycyjnemu

0

BioMaxima S.A., notowany na NewConnect polski producent podłoży mikrobiologicznych, a także szerokiej gamy odczynników i aparatury do diagnostyki in vitro, wypracowała w 2 kw. 2018 r. zysk netto na poziomie skonsolidowanym w wysokości 514 tys. zł przy przychodach netto ze sprzedaży sięgających 8.175 tys. zł. Spółka osiągnęła znaczący wzrost wyników finansowych i to pomimo realizowanych obecnie wielu kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych, które pozwolą na wzrost rentowności i umacnianie pozycji rynkowej.

Po dwóch kwartałach 2018 r. jednostkowy zysk netto Emitenta wyniósł 674 tys. zł, a przychody netto ze sprzedaży 15.019 tys. zł. Z kolei skonsolidowany zysk netto BioMaxima S.A. w pierwszym półroczu 2018 r. sięgnął 765 tys. zł przy przychodach netto ze sprzedaży na poziomie 16.097 tys. zł. Osiągnięte przez Spółkę wyniki finansowe zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i skonsolidowanym, wykazują wyraźny wzrost w ujęciu rdr. i to w najważniejszych pozycjach Rachunku Zysków i Strat. Zarząd BioMaxima S.A. jest zadowolony z zanotowanych wyników finansowych, tym bardziej, że skala prowadzonych projektów inwestycyjnych jest bardzo duża i mocno angażuje zasoby Spółki oraz generuje dodatkowe koszty.

„Wykonaliśmy sporo pracy w obszarze sprzedaży i produkcji w zeszłym i w pierwszej połowie tego roku, co teraz przynosi rezultaty. Poprawę wskaźników finansowych zawdzięczamy zwiększonemu w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku udziałowi wyrobów w przychodach ogółem, czyli dzięki realizowanej wyższej marży a także m.in.  innemu sposobowi rozliczania nakładów na prace badawczo-rozwojowe oraz niektórych pozycji towarów handlowych w 2017 roku w porównaniu do lat poprzednich, co ma odzwierciedlenie w wartości tegorocznej amortyzacji. Mamy również pozytywne wiadomości ze spółek rumuńskich, gdzie wbrew zwyczajnemu trendowi, udało się zrealizować znacznie wyższą sprzedaż w pierwszej połowie roku. Działamy oczywiście pod obciążeniem projektów inwestycyjnych, które znacznie angażują zasoby Spółki i pod tym względem najcięższy będzie trzeci kwartał, ale w ostatnim kwartale br. powinniśmy już zacząć odczuwać efekty nowych inwestycji.” – wyjaśnia Łukasz Urban, Prezes Zarządu Spółki BioMaxima S.A.

Czytaj również:  Kurs złotego osłabił się w relacji do euro i funta brytyjskiego

BioMaxima S.A. konsekwentnie zwiększa udział przychodów ze sprzedaży wyrobów w przychodach ogółem i zamierza przyśpieszyć ten trend dzięki zakończeniu budowy nowego Zakładu Produkcyjnego, który pozwoli wprowadzić nowe pozycje asortymentowe mające zastąpić aktualnie dystrybuowane produkty. Pozwoli to zwiększyć marżę uzyskiwaną ze sprzedaży wyrobów, co pozytywnie wpłynie na rentowność Spółki oraz na dalsze umacnianie jej pozycji rynkowej w najważniejszych kategoriach handlowych.