Grupa MOL finalizuje przejęcie Aurora Group

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online
  • Wraz z finalizacją transakcji, Grupa MOL wzmacnia swoją pozycję w branży motoryzacyjnej, jako dostawca komponentów pochodzących z recyklingu
  • Grup MOL i Aurora zamierzają nadal rozwijać biznes w Niemczech, ale też planują ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej
  • Transakcja wpisuje się w strategię Grupy MOL 2030, zakładającej przejście od modelu opartego na paliwach tradycyjnych, do modelu bazującego na generujących większą wartość produktach petrochemicznych

Po zdobyciu wymaganych zgód, Grupa MOL ogłosiła, że z dniem 31 października 2019 r. stała się właścicielem 100% akcji niemieckiej firmy Aurora, produkującej mieszanki tworzyw sztucznych. W ten sposób Grupa MOL wzmacnia swoją pozycję, jako dostawcy pochodzących z recyklingu komponentów dla branży motoryzacyjnej.

Grupa MOL jest uznanym dostawcą tworzyw sztucznych, jednak wciąż poszukuje możliwości rozwoju w kierunku produktów o wyższej wartości dodanej. By osiągnąć ten cel, firma planuje wzmocnienie synergii w ramach portfolio polimerów zarówno w ramach własnej oferty, jak i dzięki jej rozszerzeniu, zdobywając kompetencje zarówno w dziedzinie czystych polimerów, jak i tworzyw sztucznych z recyklingu. Dzięki przejęciu Aurory, Grupa MOL rozszerza portfolio produktów o kompetencje w zakresie inżynierii tworzyw sztucznych i mieszanek polipropylenu na bazie surowców z odzysku.

Dzięki innowacyjnym produktom i odpowiedniemu modelowi biznesowemu, Aurora znakomicie uzupełnia obecne portfolio petrochemiczne Grupy MOL, jednocześnie wpisując się w cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zakłady produkcyjne Aurory zlokalizowane są w pobliżu fabryk samochodów oraz klastrów przetwórstwa tworzyw sztucznych w Baden- Württemberg w Niemczech, co tworzy unikalny, zamknięty model biznesowy. Aurora odbiera plastikowe odpady przemysłowe, przetwarza je, a następnie uzdatnia do ponownego zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki połączeniu doświadczenia Grupy MOL z wyjątkowym know-how Aurory, możliwy będzie szybszy rozwój na rynku przy jednoczesnym odciążeniu środowiska naturalnego.

Przejęcie to stanowi kolejny, po nawiązaniu partnerstwa z niemiecką APK, krok na drodze transformacji Grupy MOL, która planuje stać się wiodącym graczem na rynku chemicznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki portfolio Aurory, Grupa MOL może wzmocnić swoją obecność w sektorze motoryzacyjnym, który pozostaje kluczowy dla firmy, jednocześnie odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, którzy poszukują bardziej zrównoważonych środowiskowo produktów.

“Produkty Aurory pochodzące z recyklingu znakomicie uzupełniają naszą aktualną ofertę, wpisując się w nasze wysiłki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Poszukując możliwości wzmocnienia naszej obecności w sektorze motoryzacyjnym, uznaliśmy, że jest to najlepsza droga do rozwoju naszego portfolio w tym kierunku – powiedział Ferenc Horváth, Executive Vice President ds. Segmentu Downstream w Grupie MOL.

Czołowe agencje ratingowe, oceniające zaangażowanie środowiskowe i społeczne firm, w tym Dow Jones Sustainability Indices (w której MOL jest jedynym członkiem z Europy), MSCI oraz Sustainalytics, potwierdziły wysiłki Grupy MOL w zakresie zrównoważonego rozwoju i transformacji biznesu w kierunku rozwiązań niskoemisyjnych.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Indeks strachu VIX rośnie, Wall Street traci – Polska giełda pozostaje silna

Krajobraz inwestycyjny w Polsce - jak polscy inwestorzy reagują...

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Sukcesja z korzyścią podatkową. Fundacje rodzinne zmieniają polski rynek inwestycyjny

Po półtora roku od wprowadzenia ustawy o fundacjach rodzinnych...

Zaangażowanie pracowników rośnie niemal na całym świecie, ale nie w Polsce

Niemal co piąty pracownik na świecie ocenia się jako...

Polskie obligacje korporacyjne: Deweloperzy na fali popularności

Rynek obligacji korporacyjnych w Polsce kontynuuje dynamiczny rozwój, a...
Wiadomości

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....

Cena złota przebija 3000 USD za uncję

Cena złota przebiła historyczny poziom 3000 USD za uncję....

Produktywność w Polsce rośnie szybciej niż w USA i Europie Zachodniej – raport EY

Wzrost produktywności w Polsce wyniósł 9,6% i był wyższy...

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...

Zaangażowanie pracowników rośnie niemal na całym świecie, ale nie w Polsce

Niemal co piąty pracownik na świecie ocenia się jako...

Indeks strachu VIX rośnie, Wall Street traci – Polska giełda pozostaje silna

Krajobraz inwestycyjny w Polsce - jak polscy inwestorzy reagują...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie