Grupa Work Service sprzedaje IT Kontrakt

Grupa Work Service sprzedaje IT Kontrakt celem zwiększenia zaangażowania w segment pracy tymczasowej oraz uproszczenia struktury grupy kapitałowej

Maciej Witucki
Maciej Witucki

31 marca 2017 roku Work Service S.A. podpisał z funduszem private equity Oaktree Capital Management reprezentowanym w Polsce przez Cornerstone Partners wstępna umowę sprzedaży udziałów w spółce IT Kontrakt sp. z o.o.. Wartość transakcji wyniesie 147 mln złotych, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój w głównym segmencie działalności Grupy Work Service jakim jest praca tymczasowa oraz spłacenie zobowiązań.

Grupa Work Service nabyła 75% udziałów w IT Kontrakt w maju 2012 roku za 52 mln złotych i zwiększyła swoje zaangażowanie w spółce w kolejnych latach do 95%.

W wyniku ostatniego przeglądu strategicznego, który miał miejsce w 2016 roku, Grupa Work Service zdecydowała postawić na ekspansję w obszarze głównej linii biznesowej. Dlatego też podjęta została decyzja o sprzedaży IT Kontrakt oraz wykorzystaniu środków z tej transakcji na przyspieszenie wzrostu w segmencie pracy tymczasowej. W tym segmencie właśnie otrzymaliśmy zgodę regulatora na przejęcie pozostałych 25% udziałów w Prohuman, naszej najszybciej rosnącej spółce-córce będącej liderem rynku węgierskiego. W wyniku tych dwóch transakcji, struktura i operacje Grupy Work Service staną się bardziej transparentne i skoncentrowane na perspektywicznej usłudze pracy tymczasowej – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Obecnie jesteśmy największą firmą z sektora usług personalnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i naszą strategią jest dalsze wzmacnianie pozycji na najbardziej perspektywicznych rynkach. Zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech zajmujemy pozycję lidera z udziałami w rynku odpowiednio na poziomach 26% i 22%. Prognozy rozwoju dla rynku pracy tymczasowej w naszym regionie Europy są bardzo korzystne i do 2019 roku zakładają zwiększenie tego rynku o ponad połowę. Dlatego też chcemy w jak największym stopniu skorzystać z tej nadarzającej się koniunktury i stąd decyzje o większym zaangażowaniu w działalność Prohuman oraz sprzedaży IT Kontrakt. Dodatkowo w drugiej połowie 2017 roku planujemy zmianę marki na Węgrzech z Prohuman na Work Service celem wzmocnienia pozycji naszej kluczowej marki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz uproszczenia struktury Grupy Work Service pod względem wykorzystywanych marek – podsumowuje Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

Umowa ma charakter warunkowy, a jej wykonanie jest uzależnione od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zamknięcie transakcji planowane jest na czerwiec 2017 roku.

Przy transakcji Grupie Work Service doradzał Azimutus (doradca transakcyjny i finansowy) oraz CMS Cameron McKenna (doradca prawny). Doradcami funduszu Cornerstone Partners/Oaktree Capital Management byli: PwC (due diligence biznesowe), EY (due diligence finansowe i podatkowe) oraz Weil (doradca prawny).