III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum

III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (1)

III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum odbyły się w dniach 28 i 29 maja w Warszawskim hotelu The Westin. Dwa dni, siedem paneli dyskusyjnych, ponad 30 ekspertów z branży nieruchomości oraz finansowej i 14 wręczonych statuetek „Diamentów Inwestycji”, tak w skrócie wyglądała dwudniowa konferencja zorganizowana przez Executive Club.

III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (2) III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (3) III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (4) III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (5) III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (6) III edycja Premium Real Estate Summit oraz jubileuszowa X edycja Investment & Finance Forum (1)Podczas Premium Real Estate Summit zaproszeni paneliści omówili m.in. rynek powierzchni magazynowych oraz biurowych w Polsce, zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem Warszawy,  przepis na sukces w branży hotelarskiej oraz zmiany zachodzące w sektorze retail. Eksperci zgłębili również temat finansowania projektów hotelowych oraz rozwoju condo i aparthoteli, które mają coraz większe znaczenie w branży. Dyskutanci zwrócili uwagę na fakt, iż czynnikami, które decydują o atrakcyjności inwestycyjnej Polski, są: silna gospodarka, tania siła robocza i dobrze rozwinięta infrastruktura oraz normy prawne. Pod lupę wzięte zostało również  zagadnienie niedziel niehandlowych. Zdaniem panelistów duże centra handlowe wciąż przyciągają ludzi ofertą rozrywkową i to się nie zmieni. Problem mają natomiast mniejsze centra, które szczególnie odczuły spadek obrotów. W skrajnych przypadkach jest to spadek aż o 10%. W opozycji do galerii handlowych są parki handlowe, w których obroty są najniższe właśnie w niedziele a koszty z kolei najwyższe. Z drugiej strony rozwijającą się alternatywą wobec stacjonarnego handlu jest e-commerce, którego wartość jest szacowana na 40 mld PLN a ilość sklepów działająca na tym rynku szacowana na 30 000. Jednak wysokie koszty logistyki i zwrotów towarów każą przedsiębiorcom szukać nowych rozwiązań, którym jest np. omnichannel – połączenie tradycyjnego handlu z internetowym.

Drugi dzień konferencji, czyli X edycja Investment & Finance Forum była okazją do dyskusji na tematy takie jak: cyfrowa rewolucja w polskim sektorze finansowym, rola aniołów biznesu w rozwoju przedsiębiorstw, transakcje M&A oraz prognozy dotyczące inwestowania w przyszłości. Dyskusja rozpoczęła się od zwrócenia uwagi na fakt wchodzenia dużych firm technologicznych (GAFA) na rynek finansowy. Mają one ogromną wiedzę o swoich klientach oraz doświadczenie w zbieraniu danych, co może się okazać nieocenione na tym rynku. Wkrótce czeka nas również ekspansja wielu nowych technologii takich jak np. biometria głosowa, dzięki której prostym poleceniem można sprawdzić stan konta oraz historię transakcji. W rozwoju przedsiębiorstw ważne jest również tempo, aby nie wypaść z obiegu. Zdaniem Pana Rafała Beneckiego, Głównego Ekonomisty, ING Bank Śląski SA rozwój elektromobilności oraz ekonomia współdzielenia rozwijają się za wolno, mimo że razem mogą przynieść istotne plusy społeczne – popularyzacja carsharingu może przyspieszyć komercjalizację samochodów elektrycznych. Jeśli chodzi natomiast o prognozy inwestycyjne to najatrakcyjniejszym sektorem do inwestowania jest sektor usług, który rośnie bardzo szybko, są na nim ciekawe firmy i sprawni przedsiębiorcy oraz łatwo można go konsolidować. Wszystko to jednak jest niczym wobec najważniejszego czynnika z perspektywy przyszłego inwestora, czyli czynnika ludzkiego. Słaby zespół i przywódca to elementy nie do przeskoczenia, nawet jeśli ma się dobry produkt.

Zwieńczeniem konferencji była wieczorna gala rozdania statuetek „Diamenty Inwestycji”, które uhonorowały wybitne podmioty z obu branż w 14 kategoriach. Wszystkich laureatów, jak i obszerne relacje mogą Państwo znaleźć na stronie: executive-club.com.pl