20 miast i prawie 2 tys. przedsiębiorców – zakończył się cykl konferencji „Prawo do Przedsiębiorczości”.

konferencja szkolenie

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości zrealizowało drugą edycję spotkań dla przedsiębiorców „Prawo do Przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Za nami 20 konferencji w największych miastach w Polsce. Spotkania prawie 2 tys. przedsiębiorców, kilkudziesięciu prelegentów i ekspertów z 14 instytucji państwowych. Setki rozmów oraz tysiące pytań i odpowiedzi podczas prezentacji i indywidualnych konsultacji – wszystko o ułatwieniach dla firm.

Na przełomie maja i czerwca br. w 20 największych miastach Polski odbyły się konferencje na temat probiznesowych zmian w prawie. – Podczas spotkań z przedsiębiorcami rozmawialiśmy o setkach zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie. Zależy nam, żeby przedsiębiorcy z nich korzystali. Spotkania były także dobrą okazją do zapowiedzi kolejnych korzystnych rozwiązań, które znajdują się już na ostatniej legislacyjnej prostej – zaznaczała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Od pierwszych spotkań, 14 maja w Olsztynie i Poznaniu, po konferencję w Opolu zamykającą cykl 17 czerwca kilkudziesięciu ekspertów pokonało ok. 8 400 km, by informować i dzielić się wiedzą z przedsiębiorcami. A tych tegoroczne „Prawo do przedsiębiorczości” zgromadziło łącznie prawie 2 tys. Rekordowe pod względem frekwencji było spotkanie w Warszawie, w którym wzięło udział ponad 180 przedsiębiorców.

Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych probiznesowych rozwiązań. Mieli okazję poznać plany Rady Ministrów związane z kolejnymi ułatwieniami w przepisach, które dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą. Duże zainteresowanie budził „Pakiet Przyjazne Prawo”. Projekt przewiduje m.in. ochronę konsumencką, czyli prawo do reklamacji dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG czy ułatwienia dla rzemiosła – umożliwienie zakładania spółek, bez utraty statusu rzemieślnika.

Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii
Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii

– „Pakiet Przyjazne Prawo” to przekrojowy zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu. Wśród nich m.in. prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W przypadku pomyłki będą ostrzegani, a nie od razu karani – obrazowała kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców minister Emilewicz.

Jednym z najważniejszych celów konferencji było umożliwienie właścicielom firm i przyszłym przedsiębiorcom bezpośrednich rozmów z ekspertami przygotowującymi te zapisy w ministerstwach oraz przedstawicielami instytucji rozwoju. Podczas każdej konferencji dostępne były również strefy informacyjne, w których organizatorzy i partnerzy cyklu udzielali indywidualnych konsultacji. Przedsiębiorcy mogli uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem biznesu.

– Podczas spotkań rozmawiamy o tym, jakie zmiany zostały wprowadzone do tej pory oraz jakie zmiany jeszcze nas czekają. Ale nie chcemy, by słyszany był tylko głos twórców przepisów. Chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami – mówiła w Rzeszowie Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedstawiciele PARP odpowiadali na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP. Eksperci skupiali się na przedstawianiu praktycznych aspektów dotychczasowych reform. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. Eksperci ZUS byli do dyspozycji we wszelkich kwestiach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Na wątpliwości przedsiębiorców dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych odpowiadali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju