Przemysł motoryzacyjny w ciągu najbliższych 20 lat zmieni się bardziej niż zmieniał się przez ostatnie 120 lat

Automotive Business Meeting

18 czerwca w Sosnowcu, w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i śląskiego oddziału Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej odbyło się spotkanie zapowiadające trzecią edycję International Automotive Business Meeting. Eksperci dyskutowali na temat światowych trendów, które wpłyną na przyszłość motoryzacji. Jedno jest pewnew krótkim czasie branżę motoryzacyjną czekają intensywne zmiany.

Spotkanie poprowadził ekspert i dziennikarz motoryzacyjny, prezes Stowarzyszenia Kierowca.pl Włodzimierz Zientarski, który podkreślił jak ważny jest dialog i partnerstwo uczestników rynku motoryzacyjnego w obliczu nadchodzących zmian.

Automotive Business MeetingSpotkanie rozpoczęło krótkie przemówienie J.E. Aldo Amati – Ambasadora Włoch, który powiedział kilka słów na temat współpracy włosko-polskiej oraz podkreślił, że International Automotive Business Meeting jest najważniejszym spotkaniem motoryzacyjnych w Polsce.

Piero Cannas, Prezes Włoskiej Izby Handlowo – Przemysłowej w Polsce (CCIIP), powiedział:

– Zbudowaliśmy bardzo silne partnerstwo z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, które owocuje właśnie trzecią edycją International Automotive Business Meeting. Celem wydarzenia jest zbudowanie wizji strategii najważniejszych graczy na rynku motoryzacyjnym w Polsce, Europie i na świecie. Trend  jest jasny, przyszłością jest elektromobilność i systemy ADAS.

Mateusz Rykała – Wiceprezes, Członek Zarządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE)  dodał:

– Dziś jest wyjątkowy dzień. KSSE obchodzi swoje 23 urodziny, a Izba Włoska otwiera swój oddział w Sosnowcu w budynku naszej siedziby. Witamy naszych przyjaciół i cieszymy się, że po raz trzeci organizujemy wspólnie IABM – wydarzenie, które jest już marką samą w sobie.

W spotkaniu wzięła udział Ewa Fudali-Bondel, Kierownik/Pełnomocnik ds. Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciel Miasta Dąbrowa Górnicza, które w tym roku będzie gościło International Automotive Business Meeting. Elisabetta Caprino, Sekretarz Generalny Izby Włoskiej opowiedziała o listopadowym wydarzeniu i przedstawiła wideo promujące trzecią edycję IABM.

W tegorocznym International Automotive Business Meeting weźmie udział ponad 300 uczestników, nie tylko z Polski i Europy, ale także z największych światowych rynków motoryzacyjnych takich jak Chiny, Japonia, Indie oraz Stany Zjednoczone. W pierwszym dniu wydarzenia odbędzie się konferencja dotycząca światowych trendów motoryzacyjnych, z uwagą poświęconą szczególnie tematowi elektromobilności, pojazdom autonomicznym oraz zaawansowanym systemom wspomagania kierowcy (ang. ADAS). Wieczorem uczestnicy będą mieli okazję do networkingu podczas Aperitivo Italiano i Gala Party. Drugiego dnia IABM tradycyjnie już, będzie miał miejsce Speed Business Mixer oraz indywidualne spotkania B2B.

Organizatorzy podkreślali, że IABM to nie tylko konferencja, to przede wszystkim spotkania biznesowe, rozmowy, wspólne tworzenie idei, koncepcji i rozwiązań, to dialog pomiędzy uczestnikami tego ewoluującego rynku. Wydarzenie jest platformą, na której spotykają się najwięksi gracze szeroko rozumianej branży automotive.

Przedsmak tego, co będzie szeroko dyskutowane w listopadzie przedstawił Łukasz Górecki, Manager Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing w swojej prezentacji na temat wpływu światowych trendów na rynek motoryzacyjny.

– Dziś rozmawiamy o trendach, które mają wpływ na rynek motoryzacyjny, a jest ich bardzo wiele. Są to m.in. trendy społeczne, technologiczne, ekonomiczne, polityczne i ekologiczne. Już dziś determinują one rozwój branży i stawiają wyzwania przed przemysłem motoryzacyjnym, który w ciągu najbliższych 20 lat zmieni się bardziej niż zmieniał się przez ostatnie 120 lat – powiedział Łukasz Górecki.

Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym, w którym wzięli udział J.E. Aldo Amati, Mateusz Rykała, Łukasz Górecki, Włodzimierz Zientarski oraz Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, który zaznaczył:

– W perspektywie dziesięciu, może piętnastu lat musimy się liczyć z zakazem sprzedaży samochodów spalinowych w Unii Europejskiej. Taki zakaz może być wprowadzony jako jedna z konsekwencji decyzji politycznej o „neutralności klimatycznej” Unii Europejskiej do roku 2050. Temat ten jest obecnie przedmiotem porządku obrad Rady Europejskiej.

Eksperci podkreślali również jak istotne jest międzynarodowe partnerstwo podmiotów działających na rynku europejskim. Ważne są inwestycje w badania i rozwój, nowe technologie, produkty dobre jakościowo i przyjazne środowisku a jednocześnie spełniające oczekiwania konsumentów, żeby nie zostać w tyle w światowym wyścigu, w którym prym wiodą kraje azjatyckie.

Rozmowy prowadzone podczas konferencji prasowej w KSSE były wstępem do tematyki jesiennego programu trzeciej edycji International Automotive Business Meeting, które zaplanowano na
13-14 listopada.

Rejestracja: https://iabm2019.b2match.io/signup

Do 31 lipca, dostępna jest specjalna oferta biletów „Early Birds”.

Organizatorzy: Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), Klaster „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing”