Od czego uzależniona jest aktualna cena złota za gram? Jakie czynniki mają wpływ na wartość tego kruszcu? Odpowiadamy na pytania, które zadaje sobie każdy początkujący inwestor.

Zabezpieczenie kapitału

Zakup złota uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych form długoterminowego lokowania kapitału. Podaż złota, czyli jego dostępność na rynku, jest ograniczona i nie może zostać sztucznie zwiększona, z kolei popyt, czyli zapotrzebowanie, nie maleje. Kruszec ten wykorzystywany jest w m.in. w branży elektronicznej, kosmicznej i medycznej. Złoża złota wyczerpują się, a wydobycie tego metalu staje się coraz trudniejsze – to również wpływa korzystnie na jego wartość. Ten szlachetny metal uznawany jest za jeden z najbardziej uniwersalnych środków płatniczym i akceptowany jest w państwach całego świata. Co ważne, zachowuje swoją wartość nawet w obliczu kryzysów politycznych i finansowych. Dużą zaletą złota jest jego odporność na fizyczne uszkodzenia – metal ten nie rdzewieje, nie ciemnieje i nie pokrywa się nalotem – nawet, jeżeli narażony jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysoka wilgoć czy zmienne temperatury. Najpopularniejszym sposobem inwestowania w złoto jest zakup tego metalu w formie fizycznej. Przed dokonaniem inwestycji, warto dowiedzieć się, od czego uzależniona jest cena grama złota.

Ile kosztuje gram złota?

Cena złota ustalana jest przez London Bullion Market Association (LBMA), czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Jest to międzynarodowa organizacja nadzorowana przez Bank Anglii – bank centralny Wielkiej Brytanii. Do grona instytucji finansowych upoważnionych przez LBMA do ustalania ceny złota zalicza się 13 podmiotów: Bank of Communications, Morgan Stanley, China Construction Bank, HSBC Bank USA NA, Goldman Sachs International, Standard Chartered, ICBC Standard Bank, JP Morgan, The Toronto Dominion Bank, Societe Generale, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, UBS oraz Bank of China. Ustalana na londyńskiej giełdzie cena złota publikowana jest dwa razy dziennie: o godzinie 11:30 i 16:00 czasu polskiego i wyrażana jest w dolarach amerykańskich za uncję trojańską.

Uncja trojańska

W jubilerstwie oraz w międzynarodowym obrocie metalami szlachetnymi stosowana jest uncja trojańska, zwana także jubilerską. Jednostka ta oznaczana jest za pomocą skrótu „oz” i odpowiada 31,1034768 gramom. Nie należy mylić jej z uncją międzynarodową, która odpowiada w przybliżeniu 28,35 gramom. W państwa, w których obowiązuje metryczny system miar, sprzedawane są sztaby złota, których masa wyrażona jest w gramach, np. 1 g, 5 g, 50 g, 250 g. Cena sztaby uzależniona jest od aktualnych giełdowych notowań złota oraz kursu dolara do złotówki. Zawiera również marżę narzuconą przez podmiot sprzedający. Więcej na temat cen złota oraz inwestowania w ten kruszec dowiesz się, korzystając z poradnika przygotowanego przez Mennicę Polską: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/poradnik-inwestora-szczegoly/ile-kosztuje-gram-zlota.