Inflacja i stopy procentowe w Polsce. Glapiński uspokaja rynek

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Podczas spotkania w październiku, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%.

Podobnie jak w przypadku spotkania we wrześniu, wydźwięk komunikatu po spotkaniu RPP był dwojaki. Odzwierciedla on ogromną nierówność między informacjami z zewnątrz (które w większości są negatywne), a tymi z kraju, które pokazują, że sytuacja gospodarcza Polski cały czas jest dobra.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, prezes RPP oraz towarzyszący mu członkowie Rady obecni na konferencji (prof. Ancyparowicz oraz prof. Żyżyński) nie sugerowali, żeby w najbliższym czasie miały nas czekać zmiany stóp procentowych.

Inflacja i stopy procentowe w Polsce (2009-2019)

Inflacja i stopy procentowe w Polsce
Źródło: Refinitiv Datastream Data: 02/10/19

Dość dużym zainteresowaniem dziennikarzy podczas konferencji prasowej po spotkaniu RPP cieszyła się kwestia wyroku TSUE ws. frankowiczów, którego ogłoszenie ma odbyć się jutro w godzinach porannych. Prezes Glapiński uspokajał rynek, sugerując, że nie spodziewa się istotnych, negatywnych konsekwencji z tym związanych. Prezes NBP zwracał uwagę na dobrą kondycję banków, a także na fakt, iż wyrok będzie dotyczył jedynie kredytów indeksowanych (czyli istotnej, ale jednak części grupy kredytów frankowych) oraz na to, że jego konsekwencje nie będą automatyczne, a rozłożone w czasie (będzie on stanowił sugestię, jak działać mają polskie sądy – to one jednak nadal będą wydawały faktyczne wyroki ws. frankowiczów).

Wygląda na to, że retoryka prezesa Glapińskiego ws. TSUE oraz względnie jastrzębi ton (brak sugestii, że mogą czekać nas obniżki stóp procentowych) miały pozytywny wpływ na rynek. W trakcie konferencji prasowej (po 16) doszło bowiem do zauważalnego umocnienia polskiej waluty w relacji do euro – kurs EUR/PLN spadł poniżej poziomu 4,36 i znalazł się na najniższym poziomie od 20 września, kiedy to krajowa waluta gwałtownie osłabiła się w związku z informacją o planowanej dacie ogłoszenia wyroku TSUE.

Kurs EUR/PLN (02/10/2019)

Kurs EUR PLN
Źródło: Bloomberg Data: 02/10/19

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska