Inflacja w Polsce przyśpieszyła

0
forex

W minionym tygodniu nie odnotowano zbyt wielu znaczących publikacji danych w polskiej gospodarce. Za najważniejszą informację można uznać wynik inflacji za marzec wg indeksu CPI. Międzyroczny jej wzrost przyśpieszył w porównaniu z lutym – z 1,2% na 1,7%. Chociaż jest to stosunkowo duże przyśpieszenie, wzrost poziomu cen utrzymuje się jest znacznie poniżej celu NBP. Złoty po opublikowaniu tych danych zaczął się szybko osłabiać, jednak fundamentalna sytuacja złotówki znacząco się przez to nie zmieniła. Zmiany postrzegania polskiej waluty nie przyniósł też wynik indeksu IFO w Niemczech, który, choć w marcu wykazał wzrost na 99,6 pkt., to nadal utrzymuje się poniżej granicy 100 pkt. Gospodarka niemiecka nie osiągnęła więc jeszcze satysfakcjonującej kondycji. Na jej rozwój będzie miał wpływ oczywiście handel z Wielką Brytanią. Jego warunku po Brexicie nadal nie są wiadome. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. W czwartek odbyło się głosowanie, podczas którego brytyjscy posłowie odrzucili wszystkie osiem propozycji formy Brexitu i warunków współpracy między Wielką Brytanią i UE. Chaos wydaje się nie mieć końca, a sytuacja zaczyna się robić krytyczna.

Kurs złotego w ubiegłym tygodniu nie uległ większym zmianom i w piątek był na poziomie 4,30 EUR/PLN. Eurodolar na koniec zeszłego tygodnia notował poziom 1,122 USD/EUR.

Komentarz walutowo-makroekonomiczny Malwiny Krakus, analityczki AKCENTY, instytucji płatniczej rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowej.