Izrael poważnie ograniczył wymianę informacji wywiadowczych z USA

usa capitol biały dom

Według „The New York Times” rząd Izraela w styczniu br., po zmianie władzy w Białym Domu, znacznie ograniczył współpracę wywiadowczą ze Stanami Zjednoczonymi. Gazeta, powołując się na kilka anonimowych źródeł izraelskich i amerykańskich, utrzymuje, że izraelska administracja ówczesnego premiera Benjamina Netanjahu natychmiast po objęciu prezydentury przez Joe Bidena niemal zamroziła stosunki wywiadowcze z Waszyngtonem.

Izraelczycy postanowili w ten sposób odciąć administrację Bidena od najnowszych informacji o irańskim programie nuklearnym. Po dotkliwym zniszczeniu sieci wywiadowczej w Iranie w 2019 r. Stany Zjednoczone w dużej mierze polegają na izraelskim wywiadzie. Tel Awiw ma nadzieję, że odmawiając administracji Bidena informacji o Iranie, uniemożliwi Białemu Domowi zmianę kierunku polityki byłego prezydenta D. Trumpa wobec tego państwa.

Przykładem nowego podejścia miał być atak sabotażowy na irańską elektrownię atomową Natanz w kwietniu br., który przypisywano Izraelowi. Według dziennika Izraelczycy powiadomili Biały Dom o ataku zaledwie z dwugodzinnym wyprzedzeniem, co rzekomo uniemożliwiło Waszyngtonowi ocenę operacji i wywarcie presji na Izrael, aby jej poniechał.

Źródła amerykańskie utrzymują, że posunięcia administracji Netanjahu miały swój początek w złych relacjach z administracją prezydenta Baracka Obamy, który forsował nieaktualne już porozumienie nuklearne z Iranem. Zmiana polityki dotyczącej udostępniania informacji wywiadowczych przez rząd izraelski stanowi naruszenie „długiej, niepisanej umowy dającej USA prawo doradzania w zakresie tajnych operacji” i możliwość zakwestionowania określonych działań.

Z kolei źródła izraelskie podają, że powodem, dla którego Waszyngton nie został wcześniej powiadomiony o ataku na elektrownię atomową w Natanz, były obawy, że dojdzie do wycieku informacji. Urzędnicy amerykańscy rzekomo już wcześniej ujawniali informacje o izraelskich tajnych operacjach.

Zdaniem „The New York Times” rządy obu państw próbowały zresetować swoje stosunki wywiadowcze od czasu operacji w Natanz, ale nadal pozostają one napięte.

Źródło: The New York Times z 26.08.2021 r.

Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.