Brytyjskie sankcje nałożone na funkcjonariuszy FSB za próbę otrucia A. Nawalnego

Londyn Wielka Brytania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju Wielkiej Brytanii (FCDO) poinformowało o nałożeniu sankcji na siedmiu obywateli Rosji, funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, oskarżonych o udział w zatruciu czołowego opozycjonisty i krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Funkcjonariusze bezpośrednio odpowiedzialni za planowanie bądź przeprowadzenie ataku na lidera rosyjskiej opozycji w dniu 20 sierpnia 2020 r. będą podlegać zakazowi podróżowania i zamrożeniu aktywów. Ujawnieni z nazwiska pracownicy FSB to: Iwan Osipow, Aleksiej Siedow, Władimir Panajew, Kirył Wasiliew, Władimir Bogdanow, Aleksiej Aleksandrow i Stanisław Makszakow.

Minister Spraw Zagranicznych Dominic Raab oświadczył, że każde użycie broni chemicznej przez państwo rosyjskie narusza prawo międzynarodowe i konieczne jest przeprowadzenie przejrzystego dochodzenia. Wezwał Rosję do zadeklarowania pełnego zapasu środka trującego novichok.

Wielka Brytania już wcześniej nałożyła sankcje na sześciu Rosjan, w tym dyrektora FSB. Uwięziony A. Nawalny w rocznicę ataku na jego życie wezwał światowych przywódców do skupienia większej uwagi na walce z korupcją w bliskim otoczeniu Putina.

Wielka Brytania i USA wydały wspólne oświadczenie, w którym potępiły „próby zabójstwa” Nawalnego. Z zadowoleniem przyjęły podobne działania sankcyjne podjęte przez swoich partnerów międzynarodowych.

Źródło: The Guardian z 20.08.2021 r.

Autorzy: radca prawny Robert Nogacki, dr Marek Ciecierski

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.