Władze Rosji wstrzymały działalność grupy prawników Team 29

putin

Stowarzyszenie rosyjskich prawników i dziennikarzy występujące pod nazwą Team 29, specjalizujące się w sprawach o zdradę i szpiegostwo oraz kwestiach wolności informacji, zostało oskarżone przez władze o rozpowszechnianie treści czeskiej organizacji pozarządowej, uznanej w Rosji za „niepożądaną”. W związku z zablokowaniem strony internetowej grupy prawnicy zdecydowali o zakończeniu działalności w obawie przed represjami wobec swoich członków i sympatyków.

Grupa zapowiedziała, że zlikwiduje wszystkie swoje treści online w celu uniknięcia ryzyka oraz zabezpieczenia możliwości reprezentowania swoich klientów we własnym imieniu. Zakończenie działalności Team 29 następuje w okresie rosnącej presji na opozycję, niezależnych dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi, które są powszechnie postrzegane jako część wysiłków prezydenta Władimira Putina na rzecz wzmacniania swojej pozycji przed wyborami prezydenckimi w 2024 r. 68-letni przywódca, który sprawuje władzę od ponad dwóch dekad, przeforsował w zeszłym roku zmiany konstytucyjne, które pozwolą mu utrzymać stanowisko do 2036 r.

W ostatnich miesiącach zwiększono presję na niezależne media informacyjne. Dwa popularne niezależne media Meduza i VTimes zostały określone mianem „zagranicznych agentów”. VTimes został wkrótce po tym zamknięty.

W czerwcu moskiewski sąd zdelegalizował organizacje założone przez uwięzionego przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, nazywając je ekstremistycznymi. Rządzący zabronili osobom związanym z Fundacją Nawalnego ubiegania się o urzędy publiczne, bowiem wielu jego zwolenników planowało wystartować w wyborach parlamentarnych 19 września 2021 r.

Team 29, w tym wybitny prawnik Iwan Pawłow, był zaangażowany w obronę fundacji Nawalnego w sądzie. W kwietniu władze rosyjskie wszczęły postępowanie karne przeciwko Pawłowowi.

Źródło: AP News z 18.07.2021 r.