łóżko

Dobry sen to podstawa zadowolenia z życia — nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Gdy budzimy się wyspani, mamy zdecydowanie więcej chęci do działania, czujemy się pełni energii i zadowoleni. By zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, warto zadbać o to, jak śpimy — i na czym śpimy.

 Jak poprawić jakość snu? Podstawowe zasady

Na jakość naszego snu wpływa nie tylko rodzaj łóżka, wyposażenie sypialni i jakość materaca — ale również nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dbając o odpowiednią higienę snu, gwarantujemy sobie wyższą jakość wypoczynku, redukcję stresu i łatwiejsze zasypianie. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Łóżko to miejsce wypoczynku — i najlepiej byłoby, by nasz mózg z tym właśnie je kojarzył. Jeśli w łóżku pracujemy, oglądamy filmy i jemy posiłki, przestajemy podświadomie utożsamiać je z miejscem służącym spaniu. Skutek? Problemy z zasypianiem.
  • Jedzenie przed snem — ciężkostrawne posiłki, spożyte tuż przed spaniem, przyczynią się do tego, że obudzimy się w kiepskiej formie.
  • Komputer i telefon — światło płynące z ich ekranów pobudza nas i nie wpływa dobrze na jakość snu. Warto zrezygnować z korzystania z tych urządzeń na godzinę przed spaniem, a w zamian za to zdecydować się na książkę.
  • Kofeina przed snem — to zdecydowanie zły pomysł! Pobudzi nas i sprawi, że zaśnięcie stanie się problematyczne.
  • Odpowiednia temperatura powietrza — nasz organizm nie lubi spania w zbyt gorących pomieszczeniach, te zbyt zimne będą z kolei dość niekomfortowe. Optymalna temperatura w sypialni mieści się w zakresie 18-22 stopnie Celsjusza.    

Wiele innych, przydatnych wskazówek na temat jakości snu ma na swojej stronie internetowej SENPO – producent łóżek.

Jak się wysypiać — wybór odpowiedniego materaca

Łóżko zapewniające komfort to podstawa. Jakie wybrać, by nocny wypoczynek przynosi nam najwięcej korzyści? Warto przede wszystkim przyjrzeć się jakości materaca.

Dobrze dobrany materac zapewnia naszemu ciału odpowiednie podparcie podczas snu. Chroni przed bólem kręgosłupa i sztywnością karku, gwarantuje wygodę i efektywną regenerację organizmu. Odpowiedni materac, wbrew pozorom, nie powinien być zbyt miękki — wtedy nie będzie zapewniał odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Zbyt twardy materac to z kolei prosta droga do odczuwania sztywności mięśni, ucisku i bólu. Jak dobrać odpowiedni dla siebie? W prosty sposób: położyć się na nim. Warto, podczas kupowania, poleżeć kilka minut na wybranym materacu: jeśli odczujemy jakikolwiek dyskomfort, to jasny znak, że dany model nie sprawdzi się w naszym przypadku.

W przypadku materaca ważna jest nie tylko jego twardość, ale również rodzaj materiałów, z których został wykonany. Najlepiej sprawdzą się naturalne składniki: zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, umożliwiają skórze oddychanie i nie powodują nadmiernego pocenia. Materace z naturalnym wypełnieniem doskonale regulują ciepłotę ciała: nie sprawią, że podczas snu będzie nam się robiło zbyt gorąco.

Zanim odwiedzimy sklep z łóżkami, powinniśmy przemyśleć to, jaka wielkość łóżka będzie nam potrzebna. Zależy to od naszego wzrostu — idealne łóżko powinno być o około 15 cm dłuższe. Znaczenie ma też budowa ciała: jeśli na łóżku będą spały dwie osoby, obie muszą być wzięte pod uwagę. Na szerszym łóżku parom śpi się wygodniej: partner, który z braku odpowiednio  dużej przestrzeni dla siebie zakłóca drugiej osobie sen, to powszechny problem.

Sypialnia, w której dobrze się śpi: o co warto zadbać?

 Na jakość snu wpływa w dużym stopniu to, w jaki sposób urządzimy sypialnię:

  • Otoczenie sprzyjające wyciszeniu — przytulne, bez jaskrawych kolorów
  • Styl wykończenia — pasujący do naszych upodobań estetycznych
  • Odpowiednie oświetlenie — łagodne, rozproszone światło lampki nocnej sprzyja relaksowi
  • Zasłony lub rolety — by w pomieszczeniu w nocy mogła panować całkowita ciemność

Sen zajmuje nam codziennie kilka, a nawet kilkanaście godzin. Jego jakość wpływa na całe nasze życie: może zmieniać nasz nastrój, efektywność w pracy i motywację do działania. Chcąc cieszyć się doskonałym nocnym wypoczynkiem, warto zadbać o dobre łóżko: szeroki ich wybór oferuje polski producent SENPO.