Jak znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie?

Jak znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie?

Jak znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie?Rynek pracy rozwinął się na tyle, że sama oferta i możliwość zatrudnienia w danej firmie nie są już najważniejsze. Pracownicy poszukują dodatkowych korzyści. Zwłaszcza gdy mówimy o specjalistach, dla których nie tylko wysokość wynagrodzenia jest ważna, lecz dodatkowe udogodnienia związane z pracą w danej firmie. Jak w takim razie znaleźć najlepszych pracowników i zatrzymać ich w firmie?

Jak znaleźć najlepszych specjalistów na rynku?

Znalezienie najlepszych specjalistów na szerokim rynku pracy nie należy do łatwych zadań. Zapotrzebowanie na nowych pracowników jest ogromne, miejsc pracy coraz więcej, jednak osób z doświadczeniem w branży, mogących przynieść wiele korzyści dla firmy zawsze  będzie brakować. Związane jest to z wykształceniem, odpowiednimi kwalifikacjami oraz praktyką zawodową. Skąd pozyskać specjalistę? Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z profesjonalnych i renomowanych serwisów z ofertami pracy jak np. www.aplikuj.pl. Tego typu serwisy przyciągają pracowników, którzy szukają wyselekcjonowanych ofert; łatwiej więc będzie pozyskać pracownika o ściśle określonym profilu. Trzeba również pamiętać, że świadomość rynku pracy wśród kandydatów zwiększa się. Uczniowie już w szkołach średnich i na studiach wybierają określoną ścieżkę kariery zawodowej, dążąc do jak najlepszych wyników w nauce, po to by w przyszłości zbudować dobrą pozycję na rynku pracy. Warto sprawdzić publikację na ten temat: „Praca w Krakowie – co studiować by dobrze zarabiać?”

Jak zatrzymać w firmie najlepszych pracowników?

Istnieją branże, w których firmy muszą prześcigać się, by móc zatrzymać najlepszych pracowników. Osoby z bogatym doświadczeniem, fachowcy są pożądani na rynku pracy, przez co nie grozi im wizja bezrobocia. To sprawia, że specjaliści próbują polepszyć swoją sytuację nie tylko finansową, ale szukają pracy spełniającej ich dodatkowe oczekiwania. Na pewno jednym z elementów mających wpływ na zatrzymanie pracownika w firmie, jest głęboka struktura i jasna ścieżka rozwoju zawodowego. Wtedy pracownik może ułożyć plan rozwoju zawodowego, dzięki czemu chęć zmiany pracy nie będzie zbyt mocna.

Pakiety i benefity dla pracownika

Dobrą metodą na zatrzymanie pracownika będzie oferta pakietów i benefitów. Popularne są karty Benefitsystems typu Multisport lub bilety do kina, teatru. Nie samą pracą człowiek żyje – jeśli pracodawca wyznaje taką dewizę, musi poprzeć ją odpowiednimi działaniami – czyli ofertą kart sportowych. Ważnym elementem podnoszącym renomę firmy i stawiającym ją w pozytywnym świetle będzie przyznanie pracownikowi i jego rodzinie pakietów darmowej opieki medycznej.  

Elastyczne godziny pracy

Elastyczne godziny pracy mogą być dla wielu pracowników bardzo ważnym argumentem przemawiającym za pozostaniem w firmie. Sztywny grafik nie pozwala załatwić innych obowiązków jak np. wizyty u lekarza, mechanika, fryzjera. Przesunięcie godzin pracy jest bardzo komfortowe. Dodatkowo, jeśli pracodawca prowadzi biznes online, sporym atutem okaże się możliwość pracy zdalnej.

Szkolenia kończące się certyfikatem

Szkolenia, które zakończą się otrzymaniem certyfikatu, konferencje branżowe, uczestnictwo w targach – to wszystko buduje dodatkowe argumenty świadczące na korzyść pracodawcy, który dba o rozwój pracowników. Nie tylko nacisk na podnoszenie kwalifikacji powinien się liczyć. Warto również zainwestować w wyjazdy integracyjne, aby podnieść morale zespołu lub w organizowanie pikników rodzinnych.