Członkowie Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii na środowym posiedzeniu zdecydowali o odrzuceniu rządowych projektów ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) oraz przepisów wprowadzających ustawę PKE (tzw. Lex Pilot).
– Od początku apelowaliśmy o wyrzucenie szkodliwych zapisów, których wejście w życie zepsułoby bardzo dobrze funkcjonujący rodzimy rynek płatnej telewizji, będący jednym z najtańszych w Europie. Zwracaliśmy uwagę na to, że proponowane zmiany nikomu nie przyniosą korzyści, także abonentom, którzy ponieśliby wyższe koszty. Nowelizacja PKE i ustawy wprowadzającej (tzw. Lex Pilot) powinny być przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. Skutkiem połączenia prac legislacyjnych przez rząd jest teraz konieczność dalszego opóźnienia całego PKE. Strona rządowa zaproponowała poprawki, które wycofują się z wybranych przepisów, ale liczymy, że w całości zrezygnuje ona z zapisów Lex Pilot i parlament będzie mógł merytorycznie pracować nad przyjęciem PKE – mówi Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE).
O negatywnych skutkach proponowanych zmian w ustawie przedstawiciele organizacji, instytucji, nadawców i operatorów, a także mediów lokalnych mówili na początku marca w trakcie wysłuchania publicznego, w którym udział wzięło niemal 200 osób.
W trakcie posiedzenia sejmowej komisji przedstawiciele rządu złożyli nowe propozycje zmian w przepisach, które zdaniem władz częściowo przychylają się do podnoszonych od miesięcy argumentów przedstawicieli wielu organizacji i instytucji, by wycofać się z kontrowersyjnych zapisów zwanych Lex Pilot.