Komunikat z posiedzenia FED. Euro nie w Polsce

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Poznaliśmy wypowiedzi członków FED z posiedzenia na którym podniesiono stopy procentowe. Premier Morawiecki negatywnie o wejściu Polski do strefy euro. Frank osiaga kolejne minima.

Zapiski z posiedzenia FED

W komunikacie nie znalazły się żadne zapisy, który pokazywałyby nam jakieś tendencje, których jeszcze nie znaliśmy. Nie obyło się oczywiście bez obserwacji negatywnego wpływu nadmiernego długiego utrzymywania niskich stóp procentowych. Jedno się nie zmieniło. Rynki dalej oczekują trzech podwyżek w 2018. Pierwsza z nich powinna przypaść już na marzec. Szansa na taki ruch wynosi, wedle obliczeń na podstawie kontraktów na stopę procentową, niemal 68%. Jak zareagowały rynki? W pierwszej fazie widać było umocnienia się dolara. W nocy jednak dolar oddał całe te wzrosty i w dalszym ciągu jest w odwrocie.

Nie dla strefy euro

Mateusz Morawiecki pierwszy raz od objęcia fotela premiera wypowiedział się na temat wejścia polski do strefy euro. Zdania nie zmienił. Wariant ten nie jest obecnie brany pod uwagę. Oznacza to, że scenariusz utrzymania rodzimej waluty wydłuża się w czasie. Wielu ekonomistów ma co prawda inne zdanie w kwestii przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty. Warto natomiast zwrócić uwagę, że niska zmienność na parze EURPLN w ostatnich czasach powoduje, że część korzyści z wejścia do strefy euro i tak dostajemy. Mowa o stabilności w handlu międzynarodowym.

Tanie franki

Już od kilku dni frank szwajcarski był tańszy niż najwyższe poziomy z tuż przed wyskoku franka. Wczoraj przebił jednak bardzo ważny pułap. Osiągając 3,53 zł spadł poniżej dołka, z którego doszło do wielokrotnego wybicia pamiętnego 15 stycznia 2015 roku. W rezultacie po niemalże trzech latach jesteśmy w podobnym miejscu, tylko stopy procentowe są znacznie niższe niż były. Rezultat jest taki, że wysokość raty jest znacznie niższa niż przed wybiciem. Jaki będzie mieć to wpływ? Najprawdopodobniej lobby frankowe właśnie traci siłę wpływów w polityce. Wątpliwe by teraz politycy byli zainteresowani rozwiązywaniem problemu, który na naszych oczach powoli rozwiązuje się sam. Wiadomo 3,53 zł to nadal nie poziom, po którym brane były te kredyty, ale różnica stóp procentowych przez te lata trochę już tą różnicę zneutralizowała.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 17:00 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl