Kończy się moda na studenckie życie

Re ABB kolo naukowe 010

Architekt, lekarz, prawnik i naukowiec – to zdaniem rodziców tegorocznych maturzystów najlepsze zawody, wynika z ankiety YouGov. Na drugim końcu są górnik, telemarketer i… gwiazda social mediów.

W ubiegłym roku wzrosła w Polsce liczba studentów. Według GUS w roku akademickim 2020/2021 było o 0,9% pierwszoroczniaków więcej niż rok wcześniej. Jak będzie teraz, przekonamy się już niedługo. Za nami już wyniki matur, od 5 lipca wielu młodych ludzi stoi przed ważnym wyborem: jaki kierunek studiów ostatecznie wybrać. Bo jak się okazuje, powoli kończy się moda na studenckie życie. Porównując aktualne statystyki do danych sprzed 10 lat, zauważymy, że spada odsetek młodych Polaków z uniwersyteckimi ambicjami. W porównaniu z rokiem akademickim 2010/11 liczba studentów zmniejszyła się o 34,0%, a liczba absolwentów o 41,0%. Czy Polacy zrozumieli, że studia nie gwarantują pracy?

Szkoła wyższa powinna uczyć przede wszystkim studiowania i to w klasycznym rozumieniu, czyli gruntownego odkrywania i poszerzania wiedzy w dyscyplinie, która nas fascynuje. Tylko wtedy studia mają wartość  – tłumaczy Łukasz Malinowski, kierownik zespołu badawczego w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. – Mówię to jako osoba biorąca aktywny udział w zatrudnianiu – dziś, w procesie rekrutacji bierze się pod uwagę nie tylko wykształcenie, ale także doświadczenie. Coraz rzadziej patrzy się w indeks, ważniejsze są takie cechy jak chęć rozwoju czy próba zdobywania doświadczenia. Liczy się, co człowiek potrafi, a nie końcowy wynik obrony pracy dyplomowej.

Rosnąca konkurencja

Na przestrzeni ostatnich dekad doszło do liberalizacji w zakresie dostępu do edukacji. Posiadanie wyższego wykształcenia stało się niemal oczywiste, przez co wartość dyplomu się zdewaluowała. W Polsce wyższe wykształcenie ma 38% kobiet i 26% mężczyzn, wynika z raportu Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o panie, to wynik lepszy niż wynosi europejska średnia, tj. 34%. – Aktualnie blisko 3 na 5 studentów to panie, wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Co więcej, coraz częściej wybierają kierunki ścisłe, które jeszcze do niedawna zdawały się być zdominowane przez panów. Kobieta–inżynier to coraz częstszy widok, który już nikogo nie dziwi. Aktualnie już co trzeci indeks publicznych uczelni technicznych należy do studentki. – odnotowuje Łukasz Malinowski.

Rodzice chcą dla ciebie dobrze

Eksperci firmy analitycznej YouGov postanowili sprawdzić, jaki jest stosunek ludzi do danego zawodu. W tym celu ankieterzy zapytali ponad 1000 respondentów z Polski, czy byliby zadowoleni, gdyby ich dziecko wykonywało dany zawód. Pod uwagę wzięto aż 24 różne profesje.

Liczby przedstawione w raporcie to wynik netto, tzn. liczba osób, które byłyby zadowolone, gdyby ich dziecko wykonywało daną pracę, pomniejszona o liczbę osób, które byłyby niezadowolone, gdyby ją wykonywało.

Jak wykazały badania, w pierwszej piątce najbardziej szanowanych profesji znalazły się etaty: architekta (+71), prawnika, lekarza (oba +65), naukowca (+64) i grafika komputerowego (+61). Ku rozczarowaniu fanów mediów społecznościowych, zdaniem Polaków wśród najbardziej prestiżowych zawodów nie ma miejsca dla influencerów (-18), którzy w wyścigu o najbardziej prestiżowe profesje przegrali nie tylko z “zawodową elitą”, ale także z kierowcami ciężarówek (-11) czy pracownikami fabryki (-4). W zasadzie niżej niż gwiazdy Instagrama oceniono tylko pracowników call center (-23) i górników (-45).

Czy wobec tego powinniśmy porzucić marzenia i wybierać wyłącznie zawody i kierunki, które wydają się najlepiej rokować na przyszłość? Łukasz Malinowski uważa, że w żadnym wypadku: – Szerokość zainteresowań i ciekawość świata to czynniki wpływające na kreatywność, która jest obecnie bardzo pożądana wśród pracodawców. W centrach badawczych staramy się budować multidyscyplinarne zespoły, żeby ich członkowie mogli konfrontować wiedzę i doświadczenie z różnych dziedzin i w konsekwencji dochodzić do innowacyjnych pomysłów.

Otwarty umysł

Ekspert ABB zwraca uwagę na to, że Polscy absolwenci nie mają powodów do wstydu. Mimo że nasze uczelnie nie zajmują czołowych miejsc w międzynarodowych rankingach szkół wyższych, a najlepiej sklasyfikowany wg. Round University Ranking Uniwersytet Jagielloński, zajął 358. miejsce, to nasi naukowcy nie odstają od swojej konkurencji z zachodu.

Nie dać się zaszufladkować, starać się możliwie szeroko interesować światem i technologią – taki jest przepis na zawodowy sukces według Łukasza Malinowskiego. – Dobrze jest być ekspertem w konkretnej dziedzinie, ale powinniśmy mieć szeroką znajomość otaczających nas zjawisk, procesów i zagadnień. – dodaje ekspert.