Kontrola paliwa GPS. Ile można oszczędzić z monitoringiem zużycia paliwa?

benzyna stacja benzynowa paliwa

Jak działa monitoring zużycia paliwa? Jak dokonuje się pomiaru GPS? Czy kontrola paliwa w pojazdach może zmniejszyć spalanie? Czy zmienia funkcjonowanie floty?

Co trzeba zrobić, aby założyć firmę transportową? Na początek trzeba mieć dostęp do pojazdów. Można kupić je na własność, wziąć w leasing lub zdecydować się na kredyt. Następnie należy wykupić polisę OC i AC. Prócz tego do początkowych kosztów należy doliczyć opłaty za wyrobienie licencji, jeśli są wymagane. Na koniec zatrudniasz kierowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia.

Co potem? O ile umiesz zdobywać klientów i zdobędziesz odpowiednią renomę, Twoje dochody będą całkiem pokaźne. Co nie oznacza, że każdego miesiąca nie trzeba będzie mierzyć się z kosztami. A zdolny przedsiębiorca potrafi je efektywnie zmniejszać, nie obniżając przy tym jakości obsługi.

Jak obniżyć koszty floty pojazdów w firmie trans­por­towej?

Dobry mechanik to podstawa. Dzięki niemu Twoja flota będzie mogła być w ciągłym ruchu. Pilnowanie terminów ważnych formalności urzędowych uchroni Cię z kolei przed pokaźnymi karami. Jest jednak pewna pozycja w budżecie, do której co miesiąc przypisujesz ogromną kwotę. Chodzi oczywiście o paliwo. Bez niego Twoje pojazdy w ogóle nie ruszą z miejsca.

Właśnie dlatego monitoring zużycia paliwa jest w firmie transportowej niemal obowiązkowy. Chyba, że nie chcesz obniżyć kosztów paliwa o 5 do 30%?

Czym jest monitoring zużycia paliwa?

Pomiar zużycia paliwa może być przeprowadzany na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych należą sonda paliwa i moduł podłączany do magistrali CAN w pojeździe. Zdarza się, że stosuje się także przepływomierze paliwowe. Jednak koszty ich założenia i skomplikowana instalacja nieco zniechęcają potencjalnych nabywców. W praktyce używa się ich głównie w maszynach budowlanych i rolniczych ze względu na dużą dokładność pomiarów.

Warto wiedzieć, że sam odczyt z fabrycznego pływaka jest najmniej precyzyjny. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym monitorowaniu zużycia paliwa, warto pomyśleć o jednej z wymienionych poniżej opcji.

Kto może skorzystać z monitoringu GPS paliwa poprzez szynę CAN?

Magistrali CAN można z powodzeniem używać do monitoringu zużycia paliwa. Jedynym warunkiem jest to, by pojazd był w nią wyposażony. Poprzez szynę CAN przepływają wszystkie ważne informacje na temat pracy pojazdu. Dotyczy to nie tylko poziomu paliwa, ale również wychylenia pedału gazu, obrotów silnika czy biegu, na którym pojazd pracuje w danej chwili.

Szyna CAN jest obecna niemal w każdym pojeździe, który został wyprodukowany od 2002 roku. Instalacja modułu GPS zabiera niewiele czasu, a niesie za sobą szereg korzyści.

Z czym wiąże się kontrola zużycia paliwa za pomocą sondy?

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Instalacja sondy paliwowej musi być przeprowadzona przez fachowców. Montaż wymaga bowiem mechanicznej ingerencji w konstrukcję baku. Po zamontowaniu urządzenie należy jeszcze skalibrować. Inaczej pomiary nie będą dokładne.

Zamontowana w odpowiednim miejscu i prawidłowo skalibrowana sonda paliwowa daje nieco większą dokładność pomiarów, niż moduły podpinane do szyny CAN. Podobnie jak moduł GPS, sonda świetnie zabezpiecza też przed kradzieżą paliwa. Z uwagi na bardziej wymagającą instalację stosuje się ją jednak głównie w pojazdach, które magistrali CAN nie posiadają.

Jakie korzyści daje kontrola paliwa GPS?

Korzystając z modułu GPS podpinanego do szyny CAN można porównać styl prowadzenia pojazdu z ubytkami paliwa. Dzięki temu uzyskuje się kontrolę nad całkowitym zużyciem. Wystarczy opracować zalecenia dotyczące ekonomicznej jazdy i pilnować za pomocą systemu, by kierowcy się do nich stosowali.

Sonda paliwowa sama w sobie nie daje takich możliwości. Bywa jednak stosowana jako uzupełnienie wskazań z modułu GPS w celu uzyskania jeszcze dokładniejszych odczytów.

Zarządzanie z wykorzystaniem monitoringu zużycia paliwa daje wymierne korzyści. Średni zysk po wdrożeniu tego rozwiązania wynosi 15% dotychczasowych kosztów. Trzeba przyznać, że jest to imponująca kwota. Szczególnie, że dotyczy wydatków, które firma transportowa ponosi regularnie.