Koronawirus zmienił rynek pracy. „CV dziesięć razy więcej niż przed pandemią”. Są branże, w których rekrutacja nadal trwa

rekrutacja

Wzrost liczby osób bezrobotnych jest zauważalny nie tylko na prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny i Urząd Pracy wykresach. Większy ruch odnotowują również agencje pośrednictwa pracy, które codziennie są odwiedzane przez poszukujących zatrudnienia mieszkańców naszego regionu. Według zaprezentowanych w ostatnim czasie danych w województwie zachodniopomorskim w maju było blisko pięćdziesiąt tysięcy osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła osiem procent. Jest to wzrost o 0,3 punktu procentowego w stosunku do kwietnia i wzrost o 1,1% w porównaniu do maja 2019.

Najwięcej zwolnień miało miejsce w marcu i w kwietniu. Spodziewany wzrost bezrobocia miał sięgnąć 10%, a obecnie kształtuje się na wskaźniku dwa punktu procentowe niższym

  • Do firm rekrutacyjnych trafia nawet kilkanaście razy CV więcej niż przed pandemią. Mowa głównie o ludziach pracujących wcześniej w branży eventowej, kulturze, turystyce czy gastronomii
  • Specjaliści nadal są poszukiwani. Wiele firm na bieżąco prowadzi rekrutacje
  • Propozycje wynagrodzeń spadły, choć nie są to spadki spektakularne. Anulowano jednak większość benefitów jak np. karty sportowe czy premie sezonowe
  • Rośnie zainteresowanie pracą tymczasową i sezonową. W samym województwie zachodniopomorskim ofert pracy jest ponad 1000. Głównie w rolnictwie i w sektorze turystycznym nad Bałtykiem

Wielkie zmiany, choć specjaliści uważali, że rynek pracy może załamać się bardziej

Eksperci uważają, że niekorzystne statystyki to w dużej mierze wynik walki z koronawirusem, który zmusił przedsiębiorców do zwolnień i ograniczenia poszukiwań nowych pracowników. Widać to szczególnie w branży turystycznej i szeroko rozumianym sektorze przedsiębiorstw związanych z rozrywką i organizacją wydarzeń. 24 kwietnia wicepremier Emilewicz mówiła, że liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc. Jednak po publikacji danych z maja skorygowała swoją prognozę, mówiąc że na koniec roku liczba osób bez pracy zatrzyma się na poziomie 7-8 procent.

Podejmując walkę z kryzysem firmy stawiają na dywersyfikację działalności i przekierowują część budżetów z offline do online. Dużo zwolnień miało miejsce w marcu i kwietniu. Obecnie sytuacja się ustabilizowała, choć przedsiębiorcy zwracają uwagę, że fala zwolnień może mieć miejsce jesienią, gdy okaże się, które firmy przetrwały czas, kiedy przestają działać systemy pomocowe Rządu RP, a wracają stałe zobowiązania w pełnej formie.

Specjaliści nadal pilnie poszukiwani. Rekrutacje trwają, ale widać również branże, gdzie trwa zastój

Koronawirus zmienił rynek pracy. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zapytała firmy z branży HR jak wygląda obecnie rekrutacja i czy oferty dla pracowników są tak samo atrakcyjne jak przed pandemią. Jak mówią szczecińscy specjaliści ruch na rynku jest, ale nic nie jest takie samo jak przed koronawirusem – Gdy przed ogłoszeniem stanu epidemicznego trafiało do mnie średnio pięć CV tygodniowo, to teraz przybywa ich ponad dziesięć razy więcej. Nowej pracy szukają przede wszystkim ludzie, którzy uprzednio działali w sektorze turystycznym, HR i w szeroko rozumianej branży eventowej. Obecnie rekrutację prowadzona jest w wielu branżach, choć są też takie sektory gospodarki, w których wciąż widoczny jest zastój. Poszukiwani są przede wszystkim specjaliści – Alina Michałek, HR Link.

Pracodawcy, którzy mimo sytuacji zatrudniają  pracowników, działają w branży spożywczej, e-commerce, IT, medycznej i farmaceutycznej. Poszukiwani są też pracownicy do sektora centrów dystrybucyjnych z branży FMCG, czy firm kurierskich.   – Porównując aktualną liczbę ofert pracy z liczbą tychże ofert sprzed roku, musimy wprost powiedzieć, że jest ona zdecydowanie niższa. Powołując się na dane jednego z portali ogłoszeniowych – Pracuj.pl, różnica ta wynosi 24%.  Według informacji, którymi dysponujemy, są branże, w których mimo wszystko zapotrzebowanie na pracowników rośnie. To m.in. e-commerce. W LSJ HR Group tylko w najbliższych tygodniach zamierzamy pozyskać około 200 osób do pracy przy produkcji i w centrach dystrybucyjnych – podkreśla Aleksandra Kowalczykowska, PR & Marketing Manager LSJ HR Group.

Pożegnanie z benefitami

Złą wiadomością dla osób poszukujących pracy jest to, że wiele firm postanowiło zamrozić wzrost wynagrodzeń, a nawet je obniżyć. Zredukowane zostały także benefity oraz rozmaite pakiety socjalne. – Z moich obserwacji wynika, że wynagrodzenia kształtują się one na tym samym poziomie co przed pandemią lub są one niższe od poprzednio proponowanych. Wynika to z tego, że wiele firm skorzystało z tarczy antykryzysowej i obniżyło przez to wynagrodzenia o dwadzieścia procent. Widać również to, że pracodawcy nie inwestują już tak chętnie w pozapłacowe benefity – podkreśla Alina Michałek.

Ofert sezonowych ponad 1000 w zachodniopomorskim. Zainteresowanie większe niż w poprzednie lato

W trakcie pandemii dużo firm musiało w szybkim tempie przejść na pracę zdalną oraz przekierować ruch swoich klientów na online. W czasie kryzysów, trudną i niepopularną ale konieczną decyzją jest baczniejsze przyjrzenie się budżetom stanowiskowym. – W efekcie praca osób zwolnionych została rozłożona na tych którzy zostali – dotyczy to przede wszystkim pracowników biurowych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników produkcyjnych, specjalistycznych czy sezonowych – w każdym z tych sektorów cały czas jest zapotrzebowanie na osoby zarówno niewykwalifikowanych jak i z doświadczeniem. Obecnie dla Naszych Klientów rekrutujemy na pełnych obrotach i taki poziom przewidujemy że pozostanie do końca września. Kamil Zieliński właściciel 7HR Group.

W sezonie letnim 2020 zdecydowanie wzrosło zainteresowanie pracą tymczasową i sezonową. Młodzi ludzie chętniej podejmują pracę w gastronomii i hotelarstwie, brakuje za to rąk do pracy w budowlance czy rolnictwie. – W naszym województwie jest ponad 1000 ogłoszeń o charakterze sezonowym. Prace można znaleźć zarówno w marketach, magazynach, na plaży czy w agroturystyce. Oferowane wynagrodzenie często przewyższa średnią krajową co jest częstym zjawiskiem w tym okresie i nie zmieniła tego pandemia, choć pamiętajmy, że mówimy o wynagrodzeniu deklarowanym – dodaje Kamil Zieliński z 7HR Group.