Kredyty dla firm – rodzaje kredytów firmowych dostępnych na rynku

Kredyty dla firm - rodzaje kredytów firmowych dostępnych na rynku

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W wielu sytuacjach okazuje się, że środki, które przedsiębiorstwo wypracuje samodzielnie, są niewystarczające na pokrycie bieżących kosztów działalności lub zaplanowanych inwestycji. Sprawdź, jakie są dostępne kredyty dla firm na polskim rynku.

Kredyty firmowe – czym są?

Kredyty dla firm to nic innego, jak zwykła umowa kredytowa, którą zawiera bank i kredytobiorca – w tym przypadku przedsiębiorca. Warto wiedzieć, że na podstawie kredytu firmowego bank udostępnia umownie ustaloną kwotę, która zostanie przeznaczona na bieżące wydatki firmy lub koszty związane z inwestycjami. Jako przedsiębiorca musisz liczyć się z tym, że banki najczęściej naliczają prowizję i odsetki w ramach udzielenia finansowania.

Jakie informacje powinna zawierać umowa kredytu firmowego?

Umowa o kredyt dla firm powinna zawierać szereg informacji, które w razie jakichkolwiek komplikacji pozwolą na szybsze dojście do porozumienia pomiędzy stronami. Do najważniejszych aspektów związanych z kredytami firmowymi, zaliczamy:

  • podpisy stron;
  • określenie celu kredytu;
  • warunki finansowania;
  • termin spłaty;
  • wysokość oprocentowania oraz prowizji;
  • formę zabezpieczenia kredytu;
  • regulacje dotyczące kontroli spłat oraz sposobu wykorzystania środków pozyskanych z kredytu dla firm.

Rodzaje kredytów firmowych dostępne na rynku

Obecnie banki proponują wiele ciekawych form finansowania dostępnych dla większości kredytobiorców będących przedsiębiorcami. O jakich kredytach mowa? Oto kilka najpopularniejszych form finansowania dla firm:

  1. Kredyty w rachunku bieżącym – w tym przypadku krótkotrwały debet na koncie dostępny jest w celu pokrycia bieżących wydatków. Dzięki temu firma zachowuje płynność finansową, kiedy kontrahenci spóźniają się z przelewami.
  2. Kredyty obrotowe – przeznaczone są na pokrycie zobowiązań firmy wobec dostawców i nie tylko. Kwoty w tym przypadku bank wypłaca w transzach lub w formie kredytu odnawialnego.
  3. Kredyty inwestycyjne – planujesz inwestycje w swojej firmie, ale potrzebujesz na do dodatkowych środków? Kredyty dla firm na pokrycie kosztów zaplanowanych inwestycji to bardzo dobra opcja. Średni okres spłaty dla takich zobowiązań to około 60 miesięcy, a kwoty sięgają nawet do kilkuset tysięcy złotych. Okres wykorzystywania kredytu inwestycyjnego kończy się wtedy, kiedy inwestycja zostanie całkowicie zakończona.
  4. Kredyty hipoteczne – tak, jak w przypadku osób prywatnych, banki udzielają kredytów hipotecznych na zakup lub renowację nieruchomości, czyli w tym przypadku siedziby firmy.
  5. Kredyty dla firm na start – te udzielane są na preferencyjnych warunkach dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. Koszty początkowe prowadzenia firmy często są bardzo duże, dlatego kredyty dla firm na start są dobrym pomysłem.
  6. Kredyty pomostowe – taką formę finansowania stosuje się podczas oczekiwania na przyznanie unijnej dotacji. Dzięki temu możesz wcześniej rozpocząć dowolne przedsięwzięcie, a kiedy otrzymasz środki z dotacji, bez problemu spłacisz w całości kredyt pomostowy.

Jak widzisz, kredyty dla firm występują w różnych formach. Powyższe rodzaje to tylko najpopularniejsze typy pomocy dla przedsiębiorców. Banki chętnie współpracują z firmami w zakresie finansowania ze względu na spore zyski poprzez pożyczanie dużych kwot np. na nowe inwestycje. Przekonaj się, że warto zaciągnąć kredyt w banku, prowadząc własną firmę. Sprawdź ofertę bezpośrednio na stronie danej instytucji lub skorzystaj z Internetowego rankingu kredytów firmowych: https://wspieramyfirmy.pl/ranking-kredytow-dla-firm/. W ten sposób na pewno wybierzesz idealną dla siebie opcję finansowania.