Kredyty i pożyczki gotówkowe – czym się różnią?

Kredyt pożyczka kapitał

Wbrew obiegowej opinii pożyczka nie jest wcale tym samym co kredyt. W artykule wyjaśnimy, czym różnią się oba produkty. Podpowiemy także, jak wybrać ten, który przyniesie wymierne korzyści.

Czy pożyczka jest tym samym co kredyt? Wbrew pozorom – nie. Choć istotą obu produktów jest zaciągnięcie długu, ich specyfika jest odmienna.

3 najważniejsze różnice pomiędzy pożyczką, a kredytem

Oto 3 najważniejsze różnice pomiędzy kredytem, a pożyczką:

  • podmiot udzielający finansowanie. Kredyty to produkty zarezerwowane jedynie dla banków. Pożyczki może udzielić nie tylko bank, ale także spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, instytucja pozabankowa czy… członek rodziny;
  • elementy umowy. Umowa kredytu powinna być skonstruowana zgodnie z zapisami prawa bankowego. Winna więc zawierać określone, wskazane w ustawie dokumenty. Są to m.in.: dane stron umowy, kwota i waluta kredytu, cel finansowania, wysokość oprocentowania i zasady zmiany czy wysokość prowizji (jeśli umowa takową przewiduje). W przypadku pożyczki prawo daje stronom możliwość dowolnego kształtowania zapisów dokumentu zgodnie z poczynionymi przez nie ustaleniami;
  • przeznaczenie środków. Zgodnie z prawem przeznaczenie środków z kredytu powinno być jedno, sprecyzowane i wskazane w umowie. Może być to zakup pojazdu mechanicznego (kredyt samochodowy), kupno mieszkania (kredyt hipoteczny) czy cele konsumpcyjne (kredyt gotówkowy). W przypadku pożyczki cel finansowania może być dowolny, a kredytodawca nie musi go znać.

Kredyty i pożyczki gotówkowe – praktyki w instytucjach finansowych

Choć prawo definiuje pojęcie pożyczki i kredytu w odmienny sposób, w praktycznym ujęciu, w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych parametry kredytu gotówkowego i pożyczki gotówkowej często pozostają niemal identyczne. Aby wybrać produkt, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania, zdecydowanie bardziej niż nazwą warto kierować się jego parametrami. Taka analiza zadziała niczym indywidualna porównywarka kredytów gotówkowych i pożyczek i pomoże w wyłonieniu najbardziej dostosowanego do Twoich potrzeb finansowania. Oto 6 kryteriów, które warto wziąć pod uwagę.

 

  • Dobry kredyt nie powinien obciążać portfela kredytobiorcy. Podstawowym kryterium wyboru tego jedynego powinny być więc koszty. Na te warto jednak spojrzeć nie przez pryzmat oprocentowania kredytu gotówkowego, lecz RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty okołokredytowe i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Niższe RRSO to tańszy kredyt.
  • Dostępne kwoty. W zależności od instytucji finansowej maksymalne kwoty pożyczek gotówkowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli do spełnienia swoich marzeń potrzebujesz sporej kwoty, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy mogą takową zaoferować.
  • Możliwe okresy spłaty. Chcesz maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty? Sięgaj po pożyczki gotówkowe, które możesz spłacać jak najdłużej, nawet przez 10 lat.
  • Szybkość wydania decyzji kredytowej. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na już, a najlepiej „na wczoraj”, koniecznie sprawdź, jak długo będziesz musiał oczekiwać na wydanie decyzji. Czy wiesz, że sięgając po pożyczkę gotówkową w Kasie Stefczyka, wstępną informację kredytową możesz otrzymać nawet w 15 minut? To jednak nie wszystko. Jeśli masz rachunek płatniczy w Kasie, możesz dostać środki nawet tego samego dnia!
  • Możliwość wcześniejszej spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego to skuteczny sposób, aby zmniejszyć całkowity koszt zobowiązania i zachować w kieszeni kilkaset, a nierzadko nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli spodziewasz się dodatkowego zastrzyku gotówki, który umożliwi przedterminową spłatę, przed zawarciem umowy koniecznie sprawdź, na jakich warunkach będziesz mógł to zrobić.
  • Możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Oszczędź go i złóż wiosek bez wychodzenia z domu, przez internet. Kredyt gotówkowy online? Zdecydowanie tak!

Źródło:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-a-pozyczka-to-nie-to-samo