Kurs franka poniżej 3,70! Koniec OFE w przyszłym roku.

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Kolejne minima na franku i dolarze. Rząd zapowiada zakończenie polskiej przygody z OFE w przyszłym roku. Czy Czesi rozpoczną już dzisiaj normalizację polityki monetarnej?

Dalsze wzrosty euro

Skoro euro rośnie, to tracą inne główne waluty. W tym wypadku zarówno frank jak i dolar. Nie ma na razie zdecydowanego przegranego w tym wyścigu, ale obie waluty wypadają bardzo słabo. Złotówka utrzymuje relatywnie stabilny poziom względem euro. W rezultacie podobnie jak euro silnie umacnia się względem franka i dolara. Wczoraj oglądaliśmy zarówno CHF poniżej 3,70 zł jak i USD poniżej 3,60 zł. Szwajcarska waluta nie jest jeszcze tak tania, jak przed 15 stycznia 2015 roku, ale jeżeli utrzyma to tempo, znajdzie się na tych poziomach w ciągu kilku tygodni. Amerykańska waluta jest obecnie tylko trochę powyżej minimów z połowy 2015 roku. Powody tego ruchu są różne dla dolara i dla franka. Pomimo tego, że wygląda to na siłę euro, zdaniem specjalistów wynika to raczej ze słabości pozostałych walut. USD cierpi przez problemy w relacjach Trump – Republikanie. CHF przeżywa słabsze czasy przez inwestorów, którzy przestali się bać i uciekają z bezpiecznej przystani, którą oferował.

Koniec OFE w lipcu 2018

Otwarte fundusze emerytalne mają zniknąć w połowie 2018 roku. Ustawa mająca uregulować tę kwestię ma w tym kwartale trafić do sejmu, a w kolejnym być przegłosowana. Oznacza, to, że cała nasza przygoda z reformą emerytalną zniknie niedługo po osiągnięciu pełnoletności. Niestety w systemie jest za dużo środków, by rząd chcący realizować swoje postulaty gospodarcze mógł się oprzeć położeniu na nich ręki. Wcześniej częściowy zamach na OFE umożliwił Polsce wyjście z procedury nadmiernego deficytu. Teraz dokończenie go, pozwoli zwiększyć wydatki nie wchodząc w nią po raz kolejny.

Wzrost stóp procentowych w Czechach?

Dzisiaj o 13:00 poznamy decyzję Czeskiego Narodowego Banku w sprawie stóp procentowych. Jest to o tyle ważne posiedzenie, że analitycy spodziewają się wzrostu głównej stopy z 0,05% do 0,15%. Byłoby to pierwszej podniesienie stóp procentowych w naszej części świata od lat. Do marca Czesi interweniowali na rynku osłabiając koronę. Teraz zaprzestali tych praktyk i pozwolili się walucie umocnić. Najprawdopodobniej podwyżka stóp, o ile do niej dojdzie, spowoduje dalsze umocnienie korony względem innych walut.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
13:00 – Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
16:00 – USA – zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl