Jak frankowiczom nie pomaga rząd to chociaż sytuacja na światowych rynkach im sprzyja. Twarde nie premier Beaty Szydło dla wejścia Polski do strefy euro. Ropa naftowa znów około 50 dolarów za baryłkę.

Ulga dla kredytobiorców frankowych

Osoby z kredytami we frankach nie mogą ostatnio liczyć na działalność polskiego rządu. Są jednak inne czynniki, które powodują, że raty maleją. Ostatnio na ich korzyść gra przede wszystkim Szwajcarski Bank Narodowy, który skupuje z rezerw walutowych euro za franki. Działania te mają na celu stabilizację nadmiernie umacniającej się waluty. Zbyt silny frank ciąży bowiem szwajcarskiej gospodarce. Wczoraj do działań korzystnych dla frankowiczów doszły oczekiwania przed wyborami prezydenckimi we Francji. Wybory we Francji i w Holandii były bowiem głównymi czynnikami ryzyk politycznych w strefie euro. To te ryzyka powodowały, że inwestorzy uciekali na inne rynki. Po przegranej Wildersa w Holandii i coraz korzystniejszych sondażach dla głównego przeciwnika Marine Le Pen we Francji trend się odwraca. Inwestorzy wycofują się z bezpiecznej przystani do strefy euro. W rezultacie od rana oglądamy franka poniżej 3,97 zł!

Kolejna twarde „Nie” dla strefy euro

Jeżeli ktoś miał jeszcze wątpliwości po wypowiedzi szeregowego posła partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego to wczoraj rozwiała je Pani premier. W kategoryczny sposób zaprzeczyła planom wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce. Dodatkowym problemem w tym procesie jest brak większości koniecznej do zmiany konstytucji.

Ropa naftowa znów testuje poziom 50 dolarów

Po tym jak przez ostatnie miesiące ceny ropy brent oscylowały w okolicach 55 dolarów za baryłkę teraz zbliża się znów do 50 dolarów. Ropa Crude już przekroczyła tą barierę. Za powód spadków odpowiada dodatkowa podaż, która pojawiła się na rynku z Libii. Z powodu zagrożenia atakami lokalnych bojówek, przez dwa tygodnie nie działały tam lokalne terminale naftowe. Tendencja ta ma miejsce pomimo ograniczania wydobycia przez państwa OPEC. Zdaniem specjalistów, jeżeli nie stanie się nic niespodziewanego obecne działania nie pozwolą kartelowi podnieść cen czarnego złoto wyraźnie powyżej obecnych poziomów. Co więcej, już teraz mówi się, że organizacja ma dać sobie więcej czasu na ograniczenie dostaw.

Czytaj również:  Dzisiaj decyzja Fed

Dzisiaj w ramach danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 – Wielka Brytania – wskaźnik zamówień wg. CBI
  • 13:30 – Kanada – wyniki sprzedaży detalicznej,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl