Kurs funta w dół. Inflacja w Polsce

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Sprawa granicy lądowej między Irlandią a Irlandią Północną jednak nie jest domknięta, a kolejne fiasko negocjacji osłabia funta. Zaktualizowane dane na temat inflacji w Polsce.

Brexitowa huśtawka funta

Miniony tydzień charakteryzowało umocnienie funta. Jednym z głównym czynników uzasadniającym ten scenariusz było zwiększenie szans na tzw. “miękki Brexit”. Jest to rozwiązanie, w którym do końca terminu Wielka Brytania uzyskuje porozumienie z Unią Europejską we wszystkich ważnych kwestiach oraz powstają wystarczająco okresy przejściowe by nie tworzyć gwałtownych zmian. Weekendowe negocjacje i brak ustaleń pokazały jednak, że wcale nie jest tak dobrze jak dotychczas sądzono. Dlatego obserwowaliśmy spadki funta w piątek i na dzisiejszym otwarciu. Co ciekawe jako powód niezgody ponownie powróciła granica lądowa pomiędzy Irlandiami. Wielu analityków obawia się, że kolejny impas w tej samej sprawie spowoduje, że kolejne rundy negocjacyjne zostaną ustalone w dalszej przyszłości co dodatkowo opóźni proces. Taki właśnie scenariusz przedłużyłby niepewność, która działa na niekorzyść brytyjskiej waluty.

Inflacja jednak nie zwalnia tak szybko

Poznaliśmy dzisiaj finalne dane na temat inflacji za wrzesień. Dotychczasowy wynik wynosił 1,8%, dzisiaj został podniesiony do 1,9%. Dlaczego tak? Dane statystyczne podaje się z pewnym przybliżeniem, by wystarczająco dokładne trafiały odpowiednio szybko na rynek. Potem po zebraniu wszystkich danych dodaje się aktualizacje. Najczęściej są to bardzo niewielkie zmiany. W tym wypadku jest to dość istotna różnica. Po 3 miesiącach 2% inflacji mieliśmy spadek, obecnie redukcja jest już nie o 0,2% a o 0,1%. Są to szczególnie ważne dane z perspektywy stóp procentowych. Jeżeli coś miałoby doprowadzić obecnie w Polsce do podwyżki stóp do właśnie zagrożenie wystrzałem w  górę inflacji. Taki scenariusz działałby na umocnienie złotego względem innych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – bilans płatniczy
  • 14:30 – USA – sprzedaż detaliczna.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl