Najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce – Marzec 2018 r.

0

W marcu 2018 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, instytucje finansowe udzieliły więcej kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, oraz przyznały limitów kredytowych. Największy wzrost wartościowy odnotowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+15,3%) oraz limitów kredytowych (+13,3%). W ujęciu liczbowym, najwyższy wzrost w stosunku do marca 2017 r. dotyczył limitów kredytowych (+9,5%) oraz kredytów mieszkaniowych (+6,6%). Styczniowe zwiększenie sprzedaży kart kredytowych niestety miało charakter incydentalny. W marcu, podobnie jak w lutym 2018 r., sprzedaż kart kredytowych – w stosunku do marca 2017 r. ponownie ma tendencję negatywną. Spadła zarówno liczba wydawanych kart kredytowych (-13,5%), jak i wartość przyznawanych limitów (-14,1%).

Jak informują analitycy BIK, po pierwszym kwartale 2018 r., o ile nie wystąpią nieprzewidziane zdarzenia, to na rynku kredytów mieszkaniowych można oczekiwać dobrej sprzedaży w ujęciu wartościowym w całym 2018 r., tym bardziej, że oddala się widmo podwyżek stóp procentowych, a kredyty zaciągane są na coraz wyższe kwoty (efekt rosnących cen mieszkań).

Kredyty mieszkaniowe

W marcu 2018 r. banki udzieliły łącznie 21,3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,06 mld zł. Stanowi to wzrost o 6,6% w ujęciu liczbowym i wzrost o 15,3% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do marca 2017 r.

– Marzec 2018 r. jest już kolejnym wzrostowym miesiącem dla kredytów mieszkaniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc duży optymizm. Dwucyfrowa dynamika w ujęciu wartościowym, po części wynika ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych. 55,4% wartości udzielonych w 2018 r. kredytów mieszkaniowych przypada na kredyty powyżej 250 tys. zł (25,7% z przedziału 250 – 350 tys. zł i 29,7% powyżej 350 tys. zł). Ponadto dynamika udzielanych kredytów mieszkaniowych w poszczególnych przedziałach kwotowych jest zróżnicowana – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Czytaj również:  2 z 3 nowo zakładanych firm przez mikroprzedsiębiorców nie przeżywa 5 lat

W 2018 r. liczba udzielonych kredytów wysokokwotowych w przedziale 250 – 350 tys. zł, w porównaniu do I kwartału 2017 r. wzrosła o 21,5%, zaś kredytów powyżej 350 tys. aż o 29,3%.

– Po wynikach trzech pierwszych miesięcy br. można z optymizmem patrzeć na cały 2018 r. na rynku kredytów mieszkaniowych tym bardziej, że deweloperzy prognozują rekordy sprzedaży, a widmo podwyżek stóp procentowych istotnie się oddala, co z jednej strony zachęca do zaciągania kredytów, z drugiej zniechęca do nisko oprocentowanych depozytów bankowych i skłania do inwestowania w inwestycje alternatywne, do których niewątpliwie należą nieruchomości szczególnie pod wynajem – uzupełnia prof. Rogowski i dodaje, że należy jednak uważnie obserwować rynek mieszkaniowy.

– Rynek warto obserwować pod względem rodzaju nabywców, czy oprócz osób nabywających nieruchomość w celu zamieszkania w niej oraz osób kupujących nieruchomość w celu jej wynajmowania, nie pojawią się „inwestorzy spekulacyjni”, liczący na wzrost wartości nieruchomości w krótkim okresie, co mogłoby oznaczać, że na rynku nieruchomości zaczyna rosnąć speculative bubble – dodaje prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne)