Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszej tury naboru wniosków w konkursie programu „Szybka ścieżka”.

37808

Zwiększenie zaangażowania przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową to klucz do wzrostu innowacyjności naszej gospodarki. Dzięki funduszom unijnym dysponujemy obecnie największymi w historii środkami na wsparcie polskich firm, które chcą się rozwijać w oparciu o wyniki prac B+R. Priorytetem NCBR jest efektywne wykorzystanie tych środków. W „szybkiej ścieżce” stawiamy przede wszystkim na jakość projektów, oferując jednocześnie atrakcyjną dla przedsiębiorców formułę konkursu. Jestem przekonany, że nasze działania istotnie wzmocnią polski sektor wysokich technologii – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

Stworzony przez NCBR nowatorski mechanizm wsparcia stanowi znaczącą zmianę jakościową w finansowaniu prac badawczo-rozwojowych w sektorze prywatnym. Skracając czas procesu oceny projektów do 60 dni NCBR spełnia postulat przedsiębiorców, którzy podkreślali, że czas realizacji projektu często przesądza o zdobyciu przewagi konkurencyjnej. Udogodnieniem dla przedsiębiorców jest także atrakcyjna formuła naboru wniosków. Jest on prowadzony do 31 grudnia 2015 r., dzięki czemu przedsiębiorcy mogą składać wnioski w dogodnym dla nich momencie. Jednocześnie, zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego, NCBR wprowadził do systemu oceny wniosków panele ekspertów, dzięki czemu szansę na wsparcie mają jedynie bardzo dobre projekty, które będą realizowane przez zespoły posiadające odpowiednie kompetencje.

Oprócz stawiania na jakość i komercyjny potencjał wybranych projektów, celem szybkiej ścieżki jest umożliwienie podejmowania ryzyka w duchu przedsiębiorczości. Dzięki nowemu programowi NCBR proces ten stanie się częścią narodowego DNA, co pozwoli rozwinąć w Polsce kulturę technologicznych start-upów – mówi Natasha Kapil z Banku Światowego.

W pierwszej turze naboru „szybkiej ścieżki” przedsiębiorcy złożyli 179 wniosków. Po 60 dniach, na podstawie oceny ekspertów NCBR wyłonił 34 najlepsze projekty. Stawiający na innowacje przedsiębiorcy otrzymają ponad 178 mln zł dofinansowania. Najwięcej projektów będzie realizowanych przez firmy z woj. mazowieckiego (8), dolnośląskiego (5) i małopolskiego (5). Dzięki wsparciu NCBR prowadzone będą m.in. prace nad uzyskaniem ultracienkiego ogniwa fotowoltaicznego na bazie perowskitów, systemem kontroli lotniczej nowej generacji, tomografem hybrydowym do badania zawilgocenia i stanu budynków oraz wykorzystującymi energię elektromagnetyczną maszynami nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych.

Ogłoszony w kwietniu tego roku konkurs „szybkiej ścieżki” jest adresowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Celem jest podniesienie ich innowacyjności dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Budżet konkursu to 1,6 mld zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, służącymi rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej  oraz wzmacnianiu ich pozycji konkurencyjnej, o ile przedmiotem projektu będzie rozwiązanie, wpisujące się  w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”. Konkurs dla dużych przedsiębiorstw zostanie ogłoszony w ostatnim kwartale tego roku.